Olvasónk - ahogy maga is elismeri - több teljesen nyilvánvaló hülyeséget is elkövetett az alábbi autóvásárlási projektjében, elég csak a fenti képen megnézni, hogy mi szerepel a vételár és a megjegyzés rovatban. Elképesztő naivitásról árulkodó hibái annyira egyértelműek, hogy az emberek többsége legközelebbi barátai elől is inkább eltitkolná az esetet. Ezért becsüljük különösen L.-t, hogy mégis a nyilvánosság elé állt, remélve, hogy legalább másokat megment egy hasonló kelepcébe sétálástól. Az okos más kárán tanul, tegyünk mind így.
(Azt pedig kifejezetten kérem, hogy a posztolót ezúttal semennyire se! Kösz.)
Kedves Tékozló Homár!
A saját esetemet írnám le nektek, hogy tanulságul szolgáljon azoknak akik nem kellő gondossággal járnak el használt autó vásárlásnál.
2017 szeptember 30.-án a 111 Autó kft (Budapest, Diótörő út 127, 1224) telephelyére bementünk vásárolni, egy a hasznaltauto.hu-n kítünő, állapotú, törésmentes, szervízkönyves Suzuki Wagon R+-t vásárolni.
Meg is néztem az autót, mely felpolirozva, kicsicsázva várt a telepen. A szokásos próbakör után megállapodtam a cég képviselőjével az árban, mely magasabb volt mint a hasonló korú autók ára, de gondoltam, hogy a látottak alapján nem sok gondom lehet vele. Itt történt meg az első és legnagyobb hibám. Aláírtuk a szerződést és nem figyeltem fel, hogy ár nem volt feltüntetve a szerződésen. Az eladó pedig nem a cég, hanem az eredeti tulajdonos volt. Erre reagálva azt mondták, náluk bizományban van az autó. Ez volt a pancserségem egyik csúcspontja. Az autót lekérdeztem a BM nyilvántartóban és a kilométerek stimmeltek. Lekérdeztem a biztosítóknál is, ott sem volt káresemény jelentve.
Miután közölték, hogy garancia csak a kapuig szól, kimentem az autóval a telepről és az első kb 200 méterre mentem, mivel egy korty benzin lehetett benne. Na itt ért az első meglepi. Amint tankoltam a benzin ömlött ki az autóból. Erre visszatelefonáltam, hogy viszem vissza az autót mert ilyen állapotú nem érdekel. Közölték velem, hogy nem veszik vissza mert nem velük szerződtem!!! Ekkor rájöttem, hogy mekkora marha voltam, mert ár nem volt a szerződésben és ha perelek akkor simán azt mondhatják, hogy 50 ezerért adták az autót és mit akarok ennyi pénzért.
Egyenesen a szerelőmhöz vittem az autót, de már útközben elkezdett füstölni az autó. A szerelő megállapította, hogy a hátsó, első futómű komoly javításra, gömbfejek kormányösszekötők, kormánymű cserére szorul, amit meg is csináltattam. Természetesen a vezérlést is cseréltem ami használt autónál kötelező. Első körben megpróbálta a szelepszár szimmeringeket rendbe tenni, de az autó továbbra is füstöl és 1000 km-re 2,5 liter olajat zabál. Így most egy motorgenerált csináltatok rajta. Menet közben egy-két elektromos hibára is fény derült és az is, hogy törve volt az autó. Tudom, hogy pereskedésre semmi lehetőségem nincs a szerződésből kimaradt vételi ár miatt. Maradt, hogy benyelem az autó vételi áránál nagyobb összegű javítási költségem és a nagy tanulság, hogy használt autó vásárláskor nem hallgatni az érzelmekre. Tán csak annyit, hogy szóltam az elmaradt szervízkönyv miatt amire az volt a válasz, hogy keresik. Azóta többszöri érdeklődésemre sem találják. :(
Fikázásokat ha lehet nem kérnék mert tudom, hogy a világ legnagyobb pancserkodását követtem autó ügyben. Az esetemet csak példaként írtam és azért, hogy a fenti kereskedést mindenki nagy ívben kerülje.
Megjegyzem a Fogyasztóvédőkkel már akkoriban is megtárgyaltam az esetemet és ők is arra a következtetésre jutottak, hogy nagyon elbaltáztam és esélyem sincs jogi úton érvényesíteni a panaszomat.
Üdvözlettel
L.
Kedves Olvasó!
A használtautó-vásárlás valóban tele van buktatókkal, és nem te vagy az egyetlen, aki csak utólag fedezi fel a problémákat.
Fontos, hogy megkülönböztessünk két esetet:
1). Amikor magánszemélyként vállalkozástól (autókereskedéstől), illetve
2. amikor magánszemélyként egy másik magánszemélytől vásároltunk.
(Nem az a lényeg, hogy helyileg hol vásároltuk, hanem az, hogy ki szerepel a szerződésben eladóként.)Erre azért van szükség, mert eltérő jogviszony és más igényérvényesítés lehetőség áll fenn.
Jelen esetben az eladó az autó magánszemély tulajdonosa. Attól, hogy kereskedőnél van az autó, egyáltalán nem biztos, hogy a vállalkozás az eladó, mert előfordulhat, hogy a kereskedő csak közvetítő szerepet vállal, és valójában a magánszemély tulajdonos szerepel az adásvételi szerződésben eladóként. E magánszemélyek közötti jogviszony nem minősül fogyasztói szerződésnek, így a vevőt sem illetik meg azok a többletjogosultságok, amelyek fogyasztói szerződés esetén jelentős előnyöket biztosítanak számára.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a hibás teljesítés miatt nem lehet a másik féllel szemben igényt érvényesíteni. A Ptk. magánszemélyek közötti jogviszony esetén - használt terméknél - főszabályként egy év kellékszavatossági időt határoz meg. E határidőn belül tapasztalt rejtett hiba miatt kérhető kijavítás, vagy kicserélés, továbbá árleszállítás, vagy kijavíttatás az eladó költségére, legvégül elállásra is sor kerülhet.
A lényeges eltérés a fogyasztói szerződéshez képest a bizonyítási teherrel kapcsolatban érhető tetten. Fogyasztói szerződés esetén a vásárlást követő első hat hónapban észlelt hiba esetén a fogyasztó számára kedvezően alakul a bizonyítási teher: a kereskedő csak megfelelő szakértői bizonyítás útján mentesülhet a szavatossági igény teljesítése alól. Ez a jótálláshoz hasonló kedvező helyzet nem áll fenn magánszemélyek egymás közötti ügyletei esetén (kivéve, ha a felek másban egyeztek meg), ilyenkor ugyanis az első pillanattól a vevőt terheli a bizonyítási teher, ha hibás teljesítés miatt szeretne valamilyen igényt érvényesíteni az eladóval szemben.
Nem túlzás azt állítani, hogy az adásvételi szerződés nélkülözhetetlen eleme a vételár. Ennek hiányában utólag igen nehéz bizonyítani, hogy mekkora volt a kifizetett összeg. A leírtakból nem derül ki, hogy ki vállalta az autó átírását, vélhetően az eladó volt, ugyanis a vonatkozó rendelet alapján a gépjármű átírásához kötelezően tartalmaznia kell az adásvételi szerződésnek a jogügylet ingyenes vagy visszterhes jellegére történő utalást.
Tanácsként talán annyit tudunk megjegyezni, hogy amennyiben megjavíttattad az autót, a számlával igazolt javítási összegre vonatkozóan közjegyző előtt fizetési meghagyásos eljárást indíthatsz.
A jövőre vonatkozóan fontos tanulság, hogy a lényeges részeket minden esetben egybehangzóan tartalmaznia kell a szerződés példányainak, és semmi esetre sem szabad aláírni addig, amíg erről meg nem győződtünk. Használt autó vásárlása esetén pedig mindenkinek azt javasoljuk, hogy szerződéskötés előtt vigyük el az autót egy általunk választott szervizbe átvizsgálásra (saját költségünkön), s ha ezt a kereskedő nem engedi meg, álljunk el a vételi szándékunktól.
Felhasznált jogszabályok:
- 304/2009. (XII. 22.) Korm. rendelet a közúti közlekedési nyilvántartásba bejegyzett jármű tulajdonjogának, illetve üzembentartó személyének változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokiratnak a közlekedési igazgatási eljárásban történő felhasználhatóságához szükséges kötelező tartalmi elemekről
Az utolsó 100 komment: