A történet pár éve kezdődött, helyszíne a Békásmegyeri lakótelep egyik utcája, nevezzük Jendrassiknak. Köztudott, hogy errefelé is rengeteg 80-as évek elején épült panelház, a lakótelepet behálózó utcákkal, parkolókkal. A probléma ott kezdődik, hogy azóta igencsak megnőtt a gépkocsik száma, ami együtt jár azzal, hogy több helyet foglalnak el. A kijelölt parkolók száma már régen nem biztosítja a parkolási lehetőséget a lakóknak, ezért estére megtelnek az utcák is parkoló autókkal. Itt az utca kihangsúlyozása igencsak lényeges, mert kb. 6-7 méter széles aszfaltozott felületről van szó, melynek egyik oldalán szabályosan tudnak parkolni a lakók, nem akadályozva az erre közlekedő tűzoltó, mentő, postásautó, rendőrautó, kukás, bútorszállító, pizzafutár stb. útját. Drága III. kerületi önkormányzat ennek ellenére kiegészítő tábla nélküli, mindkét irányból behajtani tilos táblákat helyezett ki, belekényszerítve a lakókat is a "szabálytalan parkolásba".
Itt szeretném megjegyezni, hogy több száz lakás nagyrészt ebből az utcáról közelíthető meg, illetve a tábla mögötti területen gépkocsi kapubejáró, és kialakított parkoló is van. Ezek szerint oda sem lehet bemenni többé? Akkor hát hol is parkoljunk? A kijelölt parkolóhely kevés, ami annak is köszönhető, hogy az önkormányzat - gondolom tisztes pénzért - a közeli kijelölt parkolót bérbe adta, azóta ott csak kemény forintokért lehet parkolni. A továbbiakban marad a főbb útvonal - ami ugye nem kimondottan parkolási célokra épült -, és a házak közötti utca.
A kör bezárult,és a hivatalok itt jönnek képbe, a 2005-re visszanyúló történetben, az események sorrendiségét szem előtt tartva.
2006 végén a kerületi rendőrségtől érkezett ajánlott levélben tájékoztatnak, hogy fizessek be 15.000.-Ft-ot, mert 2005 nyarán rossz helyen parkoltam. Nem az autó, hanem én! (10 éve lakom ebben az utcában). A határozat jogerős, fellebbezésnek helye nincs stb. Megtudtam, hogy hébe hóba közterületes ember járja a környéket, feladata a renitens lakók megbüntetése. Anno 5000.-Ft helyszíni bírságot szabott ki, amiről persze tudnom kellett volna, de mivel nem fizettem be a büntetést egy év alatt gyorsan megháromszorozták. Első felháborodásom és pár lakóval történt beszélgetés után igyekeztem elfelejteni a történetet, mert többen is panasszal éltek az önkormányzat felé, orvoslást kérve eme gondokra.
Meglepetés 2007! tavaszán ért újra, ekkor az önkormányzat szintén ajánlott levélben szólított fel, mégpedig indoklás nélküli 15.000.-Ft! adótartozás! befizetésére. Az előzmények ismeretében az összeg gyanússá vált, ezért ajánlott levélben kértem választ, ugyan árulják már el, miféle adótartozásom van. Az osztályvezető válaszlevelében egyszerűen lerázott. Ha szeretném megtudni, menjek be a rendőrségre. Bementem.
Az illetékes ügyintéző közölte velem, hogy én bizony elkövettem azt a bizonyos eseményt, már jogerős, a pénzt be kell fizetni punktum. Ők már küldtek részemre ajánlott levelet ez ügyben, én vagyok a hibás, hogy nem jelentkeztem, menjek reklamálni a postára. Javaslata hatására eszembe jutott az utolsó postai reklamációm, amikor félig kibontott sáros útlevelemet találtam meg a postaláda tetején. Akkor már hiába mentem volna reklamálni. Nincs az az ember aki bizonyítani tudja, hogy a postaládájában nem volt értesítő "ajánlott küldemény érkezéséről", hacsak valóban nem küldtek neki.
Következő utam rögtön az önkormányzathoz vezetett, ahol igyekeztem a kihelyezett táblák jogosságára stb. választ kapni, javasoltam, hogy a parkolási gondokat is nézzék meg, lehetőleg este, amikor a lakók hazaérnek. Utólag rá kellett jönnöm, lehetetlent kívántam, mert a munkaidejükbe ez már nem fér bele. Ők csak napközben dolgoznak, és ha arra sétálnak azt látják, hogy a parkolók üresek, annyi hely van hogy csak na, mire fel reklamálok. Mivel az én időm is drága, úgy gondoltam egyelőre nem foglalkozom az üggyel, lesz ami lesz.
És lett is, egyszerre 2db ajánlott levél formájában.
Kezdeném az állampolgároknak jogot és biztonságot nyújtó testülettel, mely arról tájékoztatott, hogy mivel a pénzbüntetést nem voltam hajlandó közmunkára váltani, a 15.000.-Ft-ot 15 nap hűvösben eltöltendő időszakra változtatják. Na ekkor kellett volna csomagolni, és Hegyeshalomnál átlépni a határt. Még hogy nem voltam hajlandó, ez tényleg így zajlik? Megtartják a tárgyalást anélkül, hogy tudnék róla, és leírják, hogy nem voltam hajlandó…?
A másik levél felbontása után már meg sem lepődtem. A szolgálunk és védünk felszólított, x nap x órakor egynapi hideg élelemmel, tisztasági felszereléssel jelentkezzek a baracskai büntetés végrehajtási intézetben, 15 napos bűnhődésre, vagy fizessem be a pénzt. Sajnos nem engedhettem meg magamnak az efféle luxust, ezért befizettem a 15.000.-Ft-ot.
Igyekszem a dolgokat a helyükre tenni, persze nem feltételezem, hogy "5000.-Ft-ból hogyan csináljunk 15-öt" című játék egyik szenvedő alanya voltam, de elgondolkodtató a folyamat. Szereplői bizonyára hasznos dolgokra költik az egyéb adók mellé behajtott büntetési pénzeket.
Ma reggel ismét jött a közterület hű felügyelője, de jóval korábban… gondolom a hatékonyság fokozása miatt külön képzést kapott, bár a büntetőcédula hátoldalán lévő "várakozni tilos jelzés" nem illik a képbe.
Jelenlegi lehetőségek: aki későn ér haza, keljen hajnalban, és keressen valami megoldást, aki korán végez és a kijelölt parkolóban még talál helyet, az nyugodtan alhat akár délig is.
Köszönjük III. kerületi önkormányzat!
15 nap börtön parkolásért
Örök besztof problémája a lakosságnak gépjárműve nyugalmi állapotban történő elhelyezése. Egylakónak például évek alatt sikerült belecsúsznia egy speciálisan elfajuló történetbe, ami egy ötezres parkolási bírsággal kezdődött és kisíján emigrációval végződött. Összeesküvéselmélettel ("mindenki benne van") vagy anélkül, mindenképp tanulságos az eset:
Az utolsó 100 komment: