Béla szinte unikum a Homáron, mert nem örjöng, sőt világosan leírja, hogy az édesanyja hibázott, amiért nem tudta, hogy 90 százalékos kedvezményes jegyet csak másodosztályra lehet venni. Meg is lett a böjtje, mert egy 6200 forintos jegy helyett nem 620 hanem 1740-et fizetett. Béla nem az összeget vitatja, hanem azt, hogy a tételeket miért nem írják rá a jegyre, hogy a nyugdíjasszelvényre miért nem fért rá még egy figyelmeztetés, és hogy a pénztáros miért nem tudott odaszólni, hogy első osztályon a jegy háromszor annyiba fog kerülni. Kifejezetten örülök neki, hogy a Homáron ezúttal nem egy alapellátásért - "adja oda a jegyet a pénz ellenében és ne fusson el vele" - könyörög valaki, hanem tovább lép, és segítőkészséget vár az állami mamuttól. Na persze hiába, de az igény legalább létezik, ez is valami.
Édesanyám vonattal utazott (ez alapvetően ritka dolog) a mai napon Győrből Budapestre. Nyugdíjasként 90 %-os menettérti (oda-vissza útra szóló) menetjegyet vásárolt 1. osztályra. Menetjegy ellenőrzés után nézegette a ticket-et és akkor (későn) döbbent rá, hogy beszopta az utazást.
131 km-es viszonylatra 6200 Ft-ba kerül oda-vissza útra érvényes teljes árú, 1. oszályú jegy, amelynek 90%-kal csökkentett ára Édesanyám szerint 620 Ft, a MÁV szerint pedig 1740 Ft.
A MÁV számítási módjáról telefonon érdeklődtem a MÁV Direktnél. Kellemesen csalódtam, a vonal másik végén egy tényleg aranyos és intelligens női hanggal szembesültem, aki felhomályosított arról, hogy Anyám mekkora balfék, mert:
- Anyámnak ismernie kellene a törvényt, miszerint nyugdíjas csak 2. osztályon utazhat 90% kedvezménnyel,
- Anyámnak utazás előtt el kellett volna olvasnia a MÁV üzletszabályzatát, ahol a fenti dolog le vagyon írva,
- ha Anyám az Interneten megnézte, mennyi a teljes árú jegy, akkor megnézhette volna azt is, mennyibe kerül a 90%-os, mert a 90% nem mindig 90%,
- Anyámnak a pénztárnál fejszámítást kellett volna végeznie (ebben igazuk van, ezt én is mondtam neki).
A MÁV Direkt szerint 1. osztályú, 90%-os nem létezik (a törvény szerint nem adható - ez később fontos lesz). Ha egy elmeháborodott nyugdíjas mégis ilyet szeretne, akkor kap egy 2. osztályú 90%-os jegyet 500 Ft-ért és hozzá 1240 Ft-ért egy TELJES KOCSIOSZTÁLY KÜLÖNBÖZETI JEGYET (így jön ki az 1740 Ft).
Oké, tiszta sor, reklamációnak helye nincs, Anyám hibázott, mert a pénztárnál nem végzett fejszámítást és nem olvasta az üzletszabályzatot.
De azért felmerül pár kérdés:
- Ha nem létezik 1. kocsiosztályra 90 %-os jegy, akkor a jegyen (mellékelve) miért ez szerepel és akkor miért nem 620 Ft a jegy (6200 Ft - 90%)?
- A jegyen miért nem szerepel, hogy milyen tételeket tartalmaz (2. osztály + különbözet)?
- A nyugdíjas-szelvény hátulja tele van üres felületekkel, nem fért volna el egy sorban valami tájékoztatás erről?
- Miért nem kérdezte meg Anyámat a pénztáros: "Csillagom, biztos, hogy 1740 Ft-ért szeretne utazni, hiszen másodosztályon csak 500 lenne ugyanez az út".
Végezetül csak annyit, hogy Anyámat azért bosszantja a dolog, mert a nyugdíjának 3 százaléka az 1240 Ft és ebből az összegből akkor már inkább egy könyvet vett volna...
Üdv.: Béla
Az utolsó 100 komment: