A BKK reagált a bérletigazolvány létjogosultságát megkérdőjelező olvasónk felvetéseire. Egyelőre marad a hozott fényképes igazolvány. Aztán majd ha tartósan nem megy csődbe a BKV, és még BKK-ügyfélszolgálati pontok felhúzására is lesz pénz, akkor 2014 táján ott lesz majd a digitális fényképezkedés:
A bérletigazolvánnyal kapcsolatos írásukra, az abban foglalt kérdéssel kapcsolatban a BKK az alábbi tájékoztatást adja. Két évvel ezelőtt a BKV már megvizsgálta a bérletigazolványhoz a fotó helyben való elkészítésének lehetőségét. Több lehetőséget is vizsgáltak.
1. A pénztár és az állomásokon lévő automata hálózatba került volna és a pénztárban kerül a kép kinyomtatásra. Ebben az esetben is ki kellett volna fizetni a kép készítés költségét (4 képnél kevesebbet nem tud az automata készíteni, valamivel kevesebb lett volna az ára, mivel a BKV pénztár nyomtatja ki) és a BKV-nak nyomtatási költsége is lett volna, így a bérletkiállítás díja nőtt volna meg.
2. Gondolkodtak helyi képkészítésben is, de a technikai feltételek (üveg tükröződése, tiszta háttér, üveg kivágása esetén rongálás, vandalizmus) nem jók és annak is lett volna költsége, arról nem is beszélve, hogy jelenleg nincsen az okmányirodákhoz hasonló kártyanyomtatási technikánk. (Az okmányirodák sem azonnal adják ki az igazolványt, hanem 2 hét alatt és jelentős költsége van ott is.)
3. A helyi igazolványkészítés ügyfélszolgálati pontokon lenne megoldható, ezek létrehozását a BKV szakterülete régóta javasolta és készített rá terveket is. Az ügyfélszolgálaton történő helyi fényképkészítés a leendő BKK ügyfélszolgálati pontokon megvalósítható lesz, legkésőbb az elektronikus jegyrendszer megvalósításával mert az elektronikus kártyák megszemélyesítésekor mindenképp szükség lesz hasonló technika bevezetésére.
4. A személyi igazolvány használata bérletigazolvány helyett több szempontból sem jó megoldás.
1. A személyi igazolvány olyan személyes adatokat is tartalmaz, amelynek az utas beazonosíthatóság szempontjából nincs relevanciája, és amelyhez a jegyellenőrnek semmi köze. Ezt sok utas kifejezetten sérelmezné.
2. Az ellenőr nem rendelkezik igazoltatási jogkörrel (a 2011. évi CCI. törvény alapján a szolgáltató jogosult bizonyos személyi adatokat megismerni, de ez nem igazoltatási jogkör). A személyi igazolvány átadását így az utas megtagadhatja ellenőr esetében. (A Közterület-felügyelő esetében nem, az hatósági jogkörrel rendelkező személy.)
3. A bérlet elvesztése során egy diákigazolvány vagy bérletigazolvány könnyen pótolható. A személyi igazolvány azonban csak körülményesen, elvesztése pedig komolyabb következményekkel, visszaélésekkel is járhat. Ezért nem javasolt ebbe az irányba fejleszteni a jegyellenőrzést, nem véletlen, hogy az EU-ban mindenhol a megszemélyesített kártyák alkalmazása az irányvonal.
5. A kolléganő nem azért lett megbüntetve, mert nem fizette ki a bérletszelvényt, hanem azért, mert bérletigazolvány nélkül nem megállapítható, ki használhatja jogszerűen a szelvényt (vélhetően az igazolvány száma sem volt így feltüntetve). Az átruházhatóság pedig nem megengedett, a visszaéléseket ki kell küszöbölnünk.
A Vámház körúti automatával kapcsolatban az alábbiakról tájékoztatjuk.
Az aluljáróban lévő jegykiadó automatát a BKV folyamatosan javíttatja, és rendre tönkreteszik. Az aluljáróban lévő pénztárfülke bebútorozása az építéstől függetlenül megkötött másik közbeszerzésben kiválasztott kivitelező feladata, köszönhetően a 4-es metró igen saját és a múltban elrontott szerződéses rendszerének, amely még nem valósult meg és ezért nem lehetett előbb bebútorozni. A 4-es metró beruházás jelen fázisában kerülnek a pénztárhelyiségek informatikai kapcsolatai kiépítésre, így a következő időszakban, néhány hónapon belül, remélhetően több pénztárhelyiség is megnyitásra kerülhet már a metró átadása előtt is.
Üdvözlettel,
Budapesti Közlekedési Központ
Sajtókommunikációs Iroda
Az utolsó 100 komment: