Egyszer régen, egy ködös vagy egy derűs, de mindenképp múltba vesző napon valaki, valahol elírt egy számot. Ez a kis malőr 2014-ben ellehetetlenítette, hogy olvasónk T-ről Digire váltson, és ez még a legkisebb baj. Elképesztő sztori, ami után pár napig kicsit nehezebb lesz azon vernyogni, hogy sokat kell várni az ügyfélszolgálaton vagy bunkó a hentes. Lélekben veled vagyunk X.
Vidéki kistelepülésen történt eset, ahol mindössze két kábeltévé+internet+telefonszolgáltató érhető el. Hosszú évekig a T-Home-nál vettem igénybe a hármas szolgáltatást, időközben viszont megváltoztak a preferenciáim, így a hűségidőm leteltével felhívtam a Digit, hogy az ő - számomra jelenleg kedvezőbb ár/érték arányú – szolgáltatásukra váltsak. Az adategyeztetés során az ügyfélszolgálatos hölgy közölte, hogy sajnálja, nem tud velem szerződést kötni, mert a lakcímemre már van előfizetőjük.
Az információ tulajdonképpen annyira nem lepett meg, mert bár több mint 20 éve ezen a lakcímen élek, pár éve szembesültem vele, hogy az utcában egy másik, nem szomszédos ingatlan is ezen a címen fut. Mivel eddig szerencsésen elkerültük, hogy egy időben egy szolgáltatónál legyünk, így komolyabb gondot nem okozott, a postások személyesen ismernek, tudták mit hová kézbesítsenek, mindössze az idegen futárokat kellett néha útbaigazítani. Mivel hivatalosan minden az ingatlannal kapcsolatos és személyes okmányon az ingatlan ezen a lakcímen és az én nevemen szerepel, soha nem aggódtam az ütközés miatt, bár a másik – ugyanezen a címen lévő - lakók is vélhetően így voltak vele, így senki nem tett semmit.
A helyzetet a Digi ügyfélszolgálatosnak felvázolva kérte, hogy fáradjak be a személyes ügyfélszolgálatukra az ingatlanhoz tartozó tulajdoni lappal, és igazoljam, hogy enyém az ingatlan. Ebben maradtunk, bár bennem felmerült a kérdés, ha igazolom, akkor a másik, ugyanezen a lakcímen szereplő előfizetőjükkel mi fog történni.
Mivel tulajdoni lapot éppen nem találtam itthon, a legközelebbi ügyfélszolgálat és földhivatal is 35km-re van, így elsőként gondoltam az önkormányzatnál futok egy kört, hogyan lehetséges a duplikált cím, és mi a teendő.
Az önkormányzatnál bár tudtak a félreszámozásról, mégsem foglalkozott korábban senki az üggyel, hivatkozva, hogy az egész településen teljesen össze vannak kuszálva a házszámok, és arra nincs kapacitás, hogy rendbe tegyék. Mivel engem mindössze az én ingatlanom körüli keveredés érdekelt, így próbáltam mégis dűlőre jutni velük.
A házak É-D irányba növekvő sorrendben eredetileg így voltak számozva:
1. ház: 46 (ütköző Digi előfizető)
2. ház: 48
3. ház: 46 (én)
4. ház: 48/1
5. ház: 48
6. ház: 52Pár éve egy közüzemi projekt miatt az önkormányzat felvett egy nyilvántartást az ingatlanokról, ahol a házak ekképpen szerepelnek:
1. ház: 46/1 (ütköző Digi előfizető)
2. ház: 48
3. ház: 46 (én)
4. ház: 48/1
5. ház: 48/2
6. ház: 52A melléjük rendelt helyrajzi számokat átfutva az is kiderült, hogy a tulajdonomban lévő ingatlanhoz az önkormányzat másik helyrajzi számot tüntetett fel, mint amiről én tudok, hogy az enyém. Mivel ők alapvetően a földhivatal adataira támaszkodnak, így a keveredés tisztázásához az ottani adatbázist kellene lekérni, térképen egyeztetni, az erre illetékes dolgozó azonban szabadságon van. Úgy döntöttem nem várok egy hetet, megyek személyesen a földhivatalba, mert az önkormányzatnál tapasztalt káosz miatt kezdtem úgy érezni, hogy nem tudom hol lakok és egyáltalán melyik ingatlan lett kifizetve évtizedekkel ezelőtt.
A földhivatalban kiderült, a 46-os házszámra valóban két helyrajzi szám van rögzítve, két azonos méretű ingatlan (az utca ezen részén jellemzően szabvány, azonos méretű telkek sorakoznak, ahogy azt a mérnöki asztalon megrajzolták, centire pontosan). A dolog pikantériája, hogy a házszámhoz nyilvántartatott két helyrajzi szám egymás melletti, holott a 46-os házszámú ingatlanok fizikálisan nem egymás mellett vannak, beékelődik közéjük egy harmadik. A régi adásvételin és egyéb dokumentumokon szereplő, magaménak tudott helyrajzi számra keresve a rendszerük szerencsére engem dobott fel a 46-os számra. Rögtön, már 6 250Ft-ért adnák is róla a másolatot.
Mivel az ingatlant nem tervezem értékesíteni egyelőre és a tulajdoni lap csak a kábelszolgáltatónak kell egy nonszensz helyzet miatt, így az összegre eléggé húztam a szám. Végül a földhivatal ügyintézője javasolta, hogy regisztráljak ügyfélkapun, azon keresztül a hiteles elektronikus változatot kb. feleennyiért lekérhetem.
Következő fázis: okmányiroda, ügyfélkapu regisztráció, meglepően rugalmasan, gyorsan.
Közben a Digi ügyfélszolgálatát is útba ejtve, személyesen probléma felvázolása, részükről megerősítés, igen-igen, hozzak tulajdoni lap másolatot. Kérdés továbbra is motoszkál, de mit csinálnak a másik előfizetővel, talán tőle is tulajdoni lapot kérnek majd, vagy fogják, és kikötik nálaa tv-t, netet? Az ügyfélszolgálat helyi szinten leblokkolt a helyzettől, ezt nekik továbbítaniuk kellfelsőbb körökbe.
Az ügyfélkapu aktívvá válása után lekértem a tulajdoni lapot, de mivel az e-másolat kizárólag elektronikus formában minősül hitelesnek, így újra hívom a központi ügyfélszolgálatot, milyen e-mail címre küldjem. Az ügyfélszolgálat először akadékoskodik, nekik csak rendes papír alapú, pecsételt, aláírt verzió felel meg. Erősködöm, hogy az e-hiteles közigazgatásilag mindenkinek megfelel, akkor ők miért nem ismerik el. Ügyfélszolgálatos bizonytalanul, ha ez tényleg így van, akkor fáradjak be a helyi ügyfélszolgálatra, ő nem tudja hová kell küldeni, és a területi ügyfélszolgálatok közvetlen elérhetőségeit is hét lakat alatt őrzik.
Tehát kihangsúlyoznám, azért fáradjak be a 35km-re lévő ügyfélszolgálatra, hogy eláruljanak egy e-mail címet, ahová majd az otthonomból elküldök egy dokumentumot e-mailben.
Közben telik az idő, a T-Home-nál megszűnt hűségem következtében elvesztett kedvezmények miatt az előfizetésem szinte a duplájára ugrott, új szolgáltatónál kötött szerződés (ami harmadannyiba kerülne) egyelőre kilátástalan. Mindenesetre befáradok újfent személyesen a Digi ügyfélszolgálatra, majd hívnak az önkormányzattól, mert az illetékes visszatért a szabadságról és lekérte az adatokat. Az eredmény, igen, valóban enyém a 46., de a másik családé is valóban 46. Mivel ez így nem maradhat, át kell számozni az ingatlanokat, logikusan növekvő sorrendet, valamint a házszámozásról szóló jogszabályt követve az alábbiak szerint:
1. ház: 46 marad (ütköző Digi előfizető)
2. ház: 48-ról 46/1-re
3. ház: 46-ról 48-ra (én)
4. ház: 48/1 marad
5. ház: 48 (vagy 48/2?)-ről 50-re
6. ház: 52 maradMivel a lekérdezéshez nekik kérelmet és iktatást kellett eszközölniük, így a vonatkozó papírokat menjek be aláírni. Egyúttal hozzam el a részemre kiállított hatósági bizonyítványt arról, hogy az én ingatlanom a valóságban 48., majd ezzel fáradjak be a földhivatalba és 6600Ft-os illetékért írassam át a tulajdonomat 46-ról 48-ra. És persze a többi vonatkozó okmányomat, lakcímkártyámat, közüzemi és egyéb szolgáltatóknál, bankoknál, biztosítóknál élő szerződéseimet, valamint a gépjárművem forgalmi engedélyét és még ki tudja mit felejtettem ki a felsorolásból, ahol a lakcímem számít.
Alapvetően nem akadékoskodnék, az én érdekem is, hogy rendben legyenek a dolgaim, normál esetben kifizetném, utánajárnék. De, egyrészt nem én választottam magamnak ezt a házszámot, ergo nem az én hibám. Másrészt ugyanezt a procedúrát a fentiek szerint további két ingatlan lakóinak is végig kell(ene) csinálnia, hogy valóban rend legyen. Csakhogy a jelenleg még 48 alatt lakók erre nem lesznek hajlandóak, bármit is teszünk, ezt az önkormányzat is elismerte. Márpedig ha ők hivatalosan maradnak a 48-on, és én is az leszek, akkor egy házszám ugyanúgy duplikálódik, ugyanaz a patthelyzet áll elő, mint eddig, csak ezentúl minden szolgáltatónál, nem csak a Diginél (mellesleg a 48-on is van élő Digi szerződés). Az önkormányzat tanácstalan, fáradjak be személyesen.
Közben kíváncsiságból futok még egy kört a földhivatalban is újra személyesen, nézzék meg a 48-at, ki szerepel rajta. Kíváncsiságom nem volt alaptalan, meglepetés, a 48-as számon a valóságban 48/1-en élő tulajdonos van bejelentve! (Adaléknak, ő is Digi előfizető...) Közben a Diginél átlátva a problémát, hogy mindkét 46 hivatalos, jön a reakció, addig nem tudnak velem szerződést kötni, míg meg nem különböztetjük a lakcímeinket, egyszerűen a számítógépes rendszerük nem engedi kétszer ugyanazt a házszámot felvenni, tulajdoni lap ide, vagy oda.
Itt már kezdtem elveszíteni a reményt, hogy valaha a Diginél előfizető legyek, illetve a türelmemet is. Egyszerűen nem értem ez hogyan fordulhat elő, és miért nincs ennek felelőse. Az ingatlan vásárlásakor, ügyvéd előtt, tulajdoni lapot és egyéb dokumentumokat látván feltételezem bennem jogosan nem merül fel, hogy az adott lakcím egy másik ingatlanhoz is tartozik. Vagy végig kellett volna járni a környéket, nincs-e másik házon is kint ugyanez a házszám??? Akkoriban különben sem voltak még kint házszámok.
A földhivatal passzol, ők az alapján rögzítik az ingatlanokat, amilyen papírokat hozzájuk bevisznek. Hozzájuk pedig az önkormányzat által kiállított igazolásokat viszik, tehát forduljak az önkormányzathoz. Közben kíváncsiságból az újdonsült ügyfélkapus regisztrációmmal végignézegetem a földhivatal online felületén, melyik házszámhoz milyen helyrajzi számok vannak bejelentve (neveket ingyen persze nem fed fel). Újabb érdekességek látnak napvilágot, vannak szomszédos házszámok, ahol egyáltalán nincs ingatlan bejelentve, míg olyanok is, ahol több is egyszerre.
A kigyűjtött környező házszámokhoz tartozó helyrajzi számok listájával felvértezve megyek újra az önkormányzathoz aláírni és elhozni a hatósági bizonyítványomat. A listámat összevetve az ő nyilvántartásukkal természetesen újabb eltérések buknak ki. Egyéb, megbízható nyilvántartást, illetve valami visszakereshető forrást, hogy ki, mikor és miért jelentette be azokat a házszámokat, amiket, az persze nincs. Ők a földhivatal nyilvántartására támaszkodnak, a földhivatal pedig az önkormányzat által kiadott igazolásokra. A kör bezárul, felelős nincs, rendbetételre kapacitás szintén nincs. Különösen most, a választások előtt.
Van egy hatósági bizonyítványom, hogy a 48-ban lakom, illetve egy tulajdoni lapom és minden egyéb papírom a 46-ra. Aláírtam újabb egy év hűséget a T-Home-nál jobb alternatíva híján. Az önkormányzat választások után újra előveszi az ügyet, talán kiértesítik a lakókat, hogy megváltozott a házszámuk. Talán. Akik aztán vagy átíratják, vagy megmérgezik a kutyámat.
Az utolsó 100 komment: