Olvasónk és a másfél éves Nikonja egy jótállási helyzetbe keveredett. A szerviz először nem talált hibát, majd a második körben közölte, hogy megvan, de nem garanciális. A Nikon a szervizre mutogat, majd elhallgat.
Elromlott a 18 hónapja vásárolt, középkategóriás Nikon D7100-as fényképezőgépem. Működött, de egy funkciója, a vázmotoros objektívek autofókusz kezelése elromlott. Bevittem a márkaszervizbe, garanciája még él, átvették, majd kb 10 nap múlva értesítettetek, hogy kész, mehetek érte.
Átvételkor a magammal vitt objektívvel kipróbálva hamar kiderült, hogy semmit nem javítottak meg rajta.
Visszaadtam, sőt a próbálni vitt objektívet is elkérték, hogy így majd a szerviz is megtalálja (!!!) a hibát. Eltelt két hét, semmi. A szerviz honlapján utánanéztem és azt találtam, hogy szerintük párásodás miatt beázott a gép (időjárás, por és zápor álló, gumitömítésekkel ellátott váz) és ezért a burkolaton kívül MINDEN belső elektronikát ki kellett cserélni és ez persze "out of varranty".
Megreklamáltam a szerviz címén emailben és telefonon, semmilyen választ nem kaptam. Eddig 4x fordultam levélben a magyar Nikon Kft ügyfélszolgálatához. Teljesen hiába. Tovább küldtek a külföldi szervizhez, majd miután felhívtam a figyelmüket, hogy én velük állok hivatalos kapcsolatban és nem a szervizzel, minden kapcsolatot megszakítottak velem, levélre nem válaszolnak, a gépem pedig már 2. hónapja náluk van.
Ebben az esetben olvasónk a kereskedővel áll jogviszonyban, így a szervizhez küldeni valóban nem korrekt. Ahogy ilyen sokáig ülni a fényképezőgépen sem az.
Kedves Olvasó!
A leírtak alapján a készüléked még jótállási időn belül van; 18 hónapja vásároltad a terméket, tehát már a gyártó vagy forgalmazó által vállalt önkéntes jótállási idő van életben.
A jogszabály azt írja elő, hogy a vállalkozásnak törekednie kell arra, hogy a kijavítást vagy kicserélést legfeljebb tizenöt napon belül elvégezze. Mivel a jogalkotó a törekedni szót használja, ezért indokolt esetben (pl. külföldi alkatrész rendelés) indokolt lehet a határidő átlépése, azonban álláspontunk szerint az, hogy 2 hónap telik el, és ráadásul megfelelő tájékoztatást sem kapsz, az nem elfogadható.
Azt valóban érdemes szem előtt tartani, hogy az a vállalkozás jótállásra köteles, aki a kötelező jótálláson túli időre a jótállást vállalta. Ha ez a Nikon Magyarország Kft., akkor ő a jótállásra köteles, a szervizzel te valóban nem vagy jogviszonyban.
Javasoljuk, hogy a jótállásra kötelezettnek küldj még egy utolsó felszólító levelet, és tűzz egy végső határidőt, amelyet még hajlandó vagy kivárni a javításra, ha ez a határidő is eredménytelenül telik el, akkor Polgári Törvénykönyv értelmében lehetőséged van áttérni egy másik jótállási igényre, arra hivatkozva, hogy nem megfelelő határidőn belül, és nem az érdekeidet kímélve járnak el. Tehát jogosan kérheted a cserét vagy a vételár visszafizetést is a javítás helyett.
Amennyiben nem rendeződik az ügyed, Békéltető Testületi eljárást kezdeményezhetsz.
Felhasznált jogszabályok:
Lalikám 2020.03.17. 10:28:24
juhaszvik 2020.03.17. 11:57:43
"A szerviz honlapján utánanéztem és azt találtam, hogy szerintük párásodás miatt beázott a gép"
Ezt csak én nem értem? Mi az, hogy a honlapon talált valamit a saját ügyével kapcsolatban?
"a burkolaton kívül MINDEN belső elektronikát ki kellett cserélni"
Értem, hogy ideges (én is az lennék), de értelmetlen dolgokat ne írjunk le.
"minden kapcsolatot megszakítottak velem"
Dettó. Az ügyfélszolgálat megszakított minden kapcsolatot a posztolóval?
a fekete krindusz 2020.03.17. 12:21:59
juhaszvik 2020.03.17. 12:34:18
a fekete krindusz 2020.03.17. 12:37:45
service.nikonrepair.eu/metrixdirect/loginhu.htm
szerintem amikor nyitsz egy jegyet, akkor kapsz bejelentkezési adatokat.
FDToth 2020.03.17. 12:48:26
a fekete krindusz 2020.03.17. 12:56:29
FDToth 2020.03.17. 13:20:31
Ezert erdmee elvinni oda ahol vetted mert megsprolhatsz egy kort ha kozvetlenul a szerviz elutasit
Meg ugye gari sem szunik meg, max egy bizonyos reszre, de ez sem megszunes csak fizetis javitas, a beepirtt uj alkatrszre ugyanugy lesz gari. Ez a jotallas megszunese dolog is ordas nagy tevhitt es baromsag...
Chariot33 2020.03.17. 15:11:38
A szerviz igazgatójával való többszöri telefonos és email-es eszmecsere után a következő a helyzet.
A szerviz állítólag küldött egy rakás levelet, de én egyet sem kaptam meg. A cégvezető átküldte őket egyben.
A küldött képeket nézva tényleg az látszik, hogy a gépbe vmi folyadék jutott.
És innen kb buktam a dolgot, mert én hiába tudom, hogy soha, sehol nem áztattam el a gépet, ha bárhogyan folyadék (víz, gőz, pára, bármi) jutott a belsejébe, akkor ők megtagadják a garanciális javítást. Pénzért persze megjavítanák, de nem túlzásnak írtam, szerintük az ÖSSZES elektronikai elemet cserélni kell! Amúgy az AF kivételével mindene működik. :) 128 eFt-ért, ami több, mint a váz jelenlegi ára.
Arra pedig, hogy első alkalommal még a hiba észleléséig se jutottak, a cégvezető úr egy porszívóügynököt megszégyenítő, végtelen ciklusban ismételt mellébeszéléssel tudott csak reagálni.
Eddig ez volt az 5. alkalom, hogy a Nikon szervizre szorultam (volna). Ezek közül 1x, igaz kutya drágán, de megjavítottak egy objektívemet, a további négy alkalommal valamilyen indokkal, de mindig kihozták, hogy a felhasználó a hibás!
Én itt feladtam. Azt bizonyítani, hogy vmit NEM tettem a géppel gyakorlatilag lehetetlen.
Vettem egy másik márkát és itt befejeztem a Nikon céggel való összes kapcsolatomat.
Tom Taylor 2020.03.17. 16:48:42
Viszont a hivatalos Nikon szervizben soha nem volt jó híre. Több fotós barátom is azt javasolta, ha baj van, oda soha ne menjek. Nem a gyártóval van baj, hanem a magyar "szakemberekkel".
pitypanglepke 2020.03.17. 17:06:37
Masodjara tovabbkuldtek kulfoldre? Vagy hogy volt ez? Nem ertem.
Eloszor, mikor bevizsgaltak szet kellett, hogy szedjek. Ha akkor nem panaszkodtak beazasra, akkor onnantol ez az o felelosseguk. Ha nem szedtek szet plane az o felelosseguk, hiszen javitas utan egybol visszakaptak a gepet, ergo most mar az o javitasuk is garancialis!
Tegyel feljelentest/indits fizetesi meghagyasos eljarast a javitasi koltsegre.
Annak, hogy beazott, nyoma kell, hogy legyen, ezt egy szakember meg tudja allapitani!
Amennyiben tenyleg ennyire inkompetensek - elkerik az objektivedet, hogy azzal vizsgaljak be masodjara - nem hiszem, hogy szakszeruen aztattak volna be a gepedet, amennyiben ok tettek.
Amennyiben nem volt kulfoldi szerviz bevonva, kuldd el egy nemet/brit akarmilyen nikon szervizbe az elso munkalapot mellekelve. Tudtommal ezek euro
pai garanciaval rendelkeznek. Kerjel vizsgalatot. Azok nem lacafacaznak, elkezdik vizsgalni a magyar szervizt!
Ne hagyd annyiban!
Mi a garancia arra, hogy mas markanal nem jarsz igy, ha magyar szervizbe kell vinned a geped?
Nekem sose volt semmi problemam a Nikon-nal, mondjuk magyar szervizzel sose talalkoztam, tobb orszagban vettem mar igenybe szerviz szolgaltatasukat...
Chariot33 2020.03.17. 17:15:46
autosvilag.com 2020.03.17. 17:18:29
2020.03.17. 17:27:19
a fekete krindusz 2020.03.17. 17:55:31
ezt lennél bővebben?
Nikolas Jr. 2020.03.17. 17:57:17
Chariot33 2020.03.17. 18:01:57
@Nikolas Jr.: Erre én is gondoltam, csak hát a hiba leírásában szerepelt, hogy csak vázmotoros objektívet nem kezel! De egy tökéletesen dolgozó szervizes nem lehet, hogy ezt nem olvasta!
Fotósképző · fotoskepzo.hu 2020.03.17. 18:19:30
Nem akarom ezt a márkát "bántani", csak leírom a tapasztalatokat.
A leírt esettel kapcsolatban: az említett, Nikon AF rendszer lényege az, hogy a vázban van a motor és innen megy a meghajtás egy kuplung szerkezeten keresztül az objektívbe. Ez a Nikon régebbi objektívjeinél van így, a modernebb objektívekben eleve benne van a motor. Ez a kuplungos rendszer egyébként egy eléggé lassú, és problémás megoldás.
A lényeg, hogy ez a (minden valószínűség szerint) régebbi objektív nem biztos, hogy cseppálló (ez egyébként NEM záporálló, hanem csak a gépre cseppent vízre érvényes, zuhogó esőre nem!), ami a bajonett csatlakozásra is érvényes. Tehát a váz (7100) ugyan lehet cseppálló (biztos az is), de ha az objektív nem az, akkor azon keresztül juthat be víz (pára stb.) a gépbe is.
De, azt villamosmérnökként sem nagyon hiszem, hogy a használat közben észrevételenül annyi víz került volna a gépbe, ami akkora bajt okoztott volna, hogy az összes nyomtatott áramkört, meg egyéb szerkezetet (motorok, tükör, zárszerkezet stb.) cserélni kéne. Hiszen akkor a gép eleve meg sem nyikkanna, nyikkant volna utána bekapcsoláskor. Ez akkor lehetséges, ha valaki konkrétan vízbe ejti a gépet, és az ott is marad pár (másod)percig. De, ekkor már látható jelei is vannak a történetnek, folyik ki a vázból a víz, a belső fémek korrodálódhatnak, bepárásodik a belseje, a lencsék stb., ami nyilván feltűnik a használónak.
(Mellesleg hallottam olyan cseppálló Olympus gépről, aminek az LCD-jébe került pár milliliter víz zugó esőben való fotózáskor (ami ott "folyogatott" bent), de a gép működött, aztán pár nap alatt kiszáradt a víz és nem lett semmi baja a gépnek.)
Ezek után viszont tényleg lehetetlen azt bizonyítani, hogy a víz mikor került bele (ha egyáltalán). Főleg, ha ennyi. Nekem kicsit furcsa a szerviz viselkedése, illetve az biztosnak tűnik, hogy nem volt elég alapos az első felmérésük.
Fotósképző · fotoskepzo.hu 2020.03.17. 18:23:22
pitypanglepke 2020.03.17. 18:26:34
Az elso bevizsgalast vegzo szerviz kell, hogy vallalja utana a felelosseget a tortentek utan. Plane, hogy helyben probaltad ki a "javitott" gepet. Ok garancialiskent kezeltek, fuggetlenul, hogy csinaltak -e valamit a munkalap alapjan - mondjuk szoftveres allitas - vagy csak egy hibat nem talaltunk megjegyzes van ott.
En a helyedben nem hagynam annyiban!
Ezek felhatalmazassal biro, rendszeresen auditalt szervizek, amit a kozponti szerviz ad ki. Kuldd be az europai kozponti szervizbe es kerj teljes kivizsgalast! Akar a mo.-i szerviz engedelyet is bevonhatjak, ha akarjak...
Mellekelj minden informaciot, munkalapot! Az objektiv leadasarol is kell, hogy legyen papir.
Ilyen baromsagot meg eletemben nem hallottam, hogy a liquid damage pont akkor nem volt lathato, mikor ok neztek. Akkor nem volt az. Kesobb lett az, ha az, de az nem a te felelosseged!
Sajnalom a kellemetlensegeidet!
2020.03.17. 19:45:13
Sony Alpha a3000 ILCE-3000K, nem megy a narancsos színű fókusz segédfény. nem "egyszercsak" megállt, soha nem működött. minden más megy rajta. ezért évek óta dobozban pihen. lenne tipped az újraélesztésre?
on
Fotósképző · fotoskepzo.hu 2020.03.17. 20:17:09
Ha ez megvolt, és mégsem javul, akkor viszont passz és szerviz (de az nem éri meg már). Gondolom, valami kontakthiba lehet, ez egy régebbi modell, azoknál már vannak ilyen korral járó nyavalyák. Az egyik ősöreg (2008-as modell) Olympus PENemet pl. nem lehet kikapcsolni (csak ha kiveszem az akksit). Nyilván ő mindig fotózni akar. ;)
Fotósképző · fotoskepzo.hu 2020.03.17. 20:34:48
Meg úgy általában a vásárlók tisztelete.
A Nikon pl. azért nem tett még az első "digitális érában" (2000-2010 között kb.) magyar nyelvű menüt a gépeibe (egyikbe sem, még a kompaktokba se!), mert nem adtak el elég gépet! Hivatalos megkeresésünkre akkor azt mondták, hogy akkor lesz majd Nikon fényképezőgép magyar menüvel, ha – és ezt érdemes rágcsálni – _először elég gépet el fognak adni_. Szóval, először vegye meg a hülye magyar nép a több (tíz)ezer gépet CSAK idegen nyelvű menüvel, majd ha így a nagy haszonból már "fussa", akkor nagy kegyesen fizetnek egy fordítónak kb. 100E Ft-ot, hogy meglegyen a menü magyarul is. Ja, hogy addig nem tudják sokan beállítani a gépet, csak szótárral? Kit érdekel! Ráadásul akkor már a többiek (főleg Olympus, de a Canon is) minden gépe, még a legolcsóbb gagyi is értett magyarul.
2020.03.17. 21:23:31
próbálkoztam volna külső sarussal, de kompatibilitás bajok voltak. egy időben meg alátettem egy ledes zseblámpát rácsavarozva, úgy elment, csak bumszli volt.
van egy pen-5 is nálam, annak meg "kajsza", eléggé félrehord a segédfény.
a canonjaim meg vakut villantanak elő.
egyedül pont egy nikon j4 a legmegbízhatóbb.
havrilla 2020.03.18. 06:07:58
Ideje lenne iskolába menni. Főleg írásórán jelenj meg.
Mond, a minőség szót nem ismered? A nászéjszakádat is így kapkodtad el?
ekat 2020.03.18. 10:01:30
:D
A mondd két d betú.
havrilla 2020.03.18. 10:10:20
Ebben igazad van. Mikor elküldtem, észrevettem, de sajnos nem javítható.
▓▓▓▓▓☻ ©╞╕ چ ذ җ € η ☻ ▓▓▓▓▓ · http://blog.hu/user/45354/tab/activity/mindate/2007-07-23T16:48:05+02:00 2020.03.18. 11:49:18
(Van ez a rohadékság, hogy egy rakás helyen tilos fényképezni, így lett megoldva, hogy a memokártya írási ledjén kévül semmi nem villog. Tehát nem látszik, hogy bűnöző vagyok)
▓▓▓▓▓☻ ©╞╕ چ ذ җ € η ☻ ▓▓▓▓▓ · http://blog.hu/user/45354/tab/activity/mindate/2007-07-23T16:48:05+02:00 2020.03.18. 11:52:38
Fotósképző · fotoskepzo.hu 2020.03.19. 14:15:19
Megnézted a menüben, amiít írtam? Vagy erre érted, hogy nem sikerült? Beállítottad a segédfényt, de nem ad ki fényt? Ha ez van, akkor amit írtam fent... ;(
A külső lámpát sem értem, talán vakura gondoltál? Azt nyilván felesleges ráakasztani csak ezért. Egyébként ez ugyan egy belépőszintű gép, de az AF még ezeknél is elég jól működik kis fényben.
A fordítástól függetlenül a magyar nyelvű menü használatát szoktam javasolni, mert még így is sokkal jobban érthető az adott funkció, mint angolul (+ könnyeben megtanulható). Szótárazni sokszor nem lehetséges/érdemes. De, persze, ha akarod, használd akár kínai nyelven a menüt! ;)
Nem a Sony színvilága csiricsárébb, hanem minden márkánál igaz az, hogy az amatőr/belépő szintű gépek esetében ilyen "túlhajtott" a színvilág. Ugyanis ezt igénylik a kezdők (szép, színes, SZÍNES képek, jujj, de jók!). A magasabb kategóriáknál már a színek _pontos_ rögzítésére mennek rá a gyártók. Egyébként a komolyabb gépeknél is el lehet érni a túlszaturált (színtelített) fotókat: be kell állítani a képstílusban a színvilágot Vivid/Erős/Telített színekre.
@▓▓▓▓▓☻ ©╞╕ چ ذ җ € η ☻ ▓▓▓▓▓: Azt a "kis rohadékságot" azért találták ki (minden országban), hogy ne lehessen visszaélni a fényképekkel (személyiségi jogok, és tulajdonjog). Ha olyan helyen fotózol, ahol kifejezetten tiltják azt (pl. bevásárlóközpontok, hipermarketek, egyéb magánterületek), vagy úgy fotózol valakit, hogy ő _előzőleg_ nem járult hozzá, akkor igen, törvényeket sértesz és ezért jogosan megbüntethetnek. Ha jót akarsz magadnak, ezeket érdemes figyelembe venni. ;)
▓▓▓▓▓☻ ©╞╕ چ ذ җ € η ☻ ▓▓▓▓▓ · http://blog.hu/user/45354/tab/activity/mindate/2007-07-23T16:48:05+02:00 2020.03.19. 14:55:07
1. A világ százezernyi kápolnájának zömében szabadon fényképezgethetsz. A Sixtusban meg tilos.
2. Ezernyi múzeumban tök szabadon fotózhatsz. Néhol megpróbálnak fotójeggyel (is) lehúzni. Megint máshol meg megtiltják.
3. Manapság a katonai, egyéb érdekből titkos létesítményeknél, helyeken is kb. felesleges a tiltás, mert technikai eszközök tárháza áll rendelkezésre, hogy ne kelljen kémkedéshez direkbefényképezni bármit.
4. Emberek személyiségi jogára ott lehet ugye hivatkozni, ahol valakit pofánfotózol. Amint csoport van a képen, vagy épületet fényképezel, de "véletlenül" rajtamaradt a parasztja, kár is erről értekezni.
Szokták mondogatni, hogy azért, mert felrakod a netre és akkor a következő vevő már nem lesz vevő, mert látta a neten.
Komplett galériák vannak fent halálos méretekben, google mapsban körüljárható tárlatok, mégis elmennek a népek a múzeumba.
Szóval nagyon érdekelne, hogy az emberi korlátoltságon kívül milyen érv hozható fel amellett, hogy tiltott legyen a diszkrét fényképezés.
Kezdetnek mondok én egyet: koncert, rendezvény, egyéb élmény esetén (ha én lennék az előadó) tiltanék dokumentálást, mert a hangulatot rontja, élményből vesz el. Ezt elfogadhatónak tartanám.
De hogy a pékben indokolod, hogy tilos a seuzo-kincseket lefényképezni?
Fotósképző · fotoskepzo.hu 2020.03.19. 17:04:51