Egy gyógyszertári vásárlás után vannak dolgok, amikre különösen nem számítunk. Például, hogy az ott vett terméknek nem mi vagyunk az első használói. Olvasónk egy vércukorszintmérő esetében találkozott a jelenséggel, ráadásul a patikába visszatérve még magyarázat és felháborodás is fogadta, a pénzét viszont nem kaphatta vissza. Fogyasztóvédelmi rémálom.
2020. március 27-én a Gödöllői Kígyó gyógyszertárban vásároltam egy új (legalábbis azt gondoltam, hogy új) vércukorszint mérőt. Otthon a termék kibontása után tapasztaltam, hogy az eszköz nem teljesen új,hanem legalább egyszer valaki használta. Erre több egyértelmű jel is utalt: hiányzott egy tesztcsík, a műszer kijelzőjéről már eltávolították a védőfóliát, az eszköz memóriája pedig egy korábbi időpontban végzett eredmény tartalmazott. Gondoltam semmi probléma, blokk megvan, másnap irány vissza a patika és csere egy tényleg újra.
A legnagyobb megdöbbenésem itt fogadott engem. A gyógyszerész hölgy rögtön elismerte, hogy ezt már használták. Náluk az a szokás, hogy ha egy vásárló megszeretné nézni az eszközt, akkor kipróbálják és ha túl bonyolultnak találja, vagy egyéb okból nem szeretné megvásárolni, akkor visszacsomagolják, mintha új lenne és eladják a gyanútlan vásárlónak. Arra a kérdésre, hogy miért nem tartanak erre a célra egy ilyen eszközt ami kimondottan a kipróbálásokra használnak a válaszuk:
Nem vagyunk olyan gazdagok, hogy ezt megengedhessük magunknak.
Utána a hölgy piaci kofa szintjén kioktatott, mert hogy gondolom én azt, hogy ilyeneken problémázok.
Mindezek után úgy döntöttem, hogy elállok a vásárlástól, erre meg a válasz az volt, hogy nem tud visszaadni pénzt, mert az eszköz kártyás vásárlással történt.Végül abban maradtunk, hogy ad egy másik terméket, de már abban sem vagyok teljesen biztos, hogy ezt nem használta más.
A fentiek alapján az alábbi kérdéseim lennének:
1. Mennyire bevett gyakorlat a hazai kereskedelemben, hogy egy használt terméket (akár ha csak egyszer is) megpróbálják újként eladni.
2. Ilyen esetben nem kéne vásárlás előtt tájékoztatni az ügyfelet erről, vagy árleszállítást adni?
3. Gyógyászati eszköz vásárlására nem vonatkoznak a többi általános termékeknél még szigorúbb előírások?
4.Ha a korábbi vásárlás kártyával történt, de a Vevő a fenti indokkal visszaadná a terméket tényleg nem lehet készpénzben visszafizetni az árú ellenértékét?A fenteikből tanulság számomra, hogy gyógyszertárból soha többé nem veszek semmi elektromos kütyüt (pld.: vérnyomásmérőt, vércukor szintmérő, digitális lázmérőt stb.), erre ott vannak a műszaki, meg a webáruházak.
Az utolsó 100 komment: