Miklós szerint igen. Többfajta játékszoftvert árulnak a kisebb és nagyobb boltok, "Games for Windows Live" címkével, úgy, hogy a terméken sehol sem szerepel magyarul az a figyelmeztetés, hogy a Live szolgáltatás Magyarországról nem érhető el. Miklós szerint ez így nincs jól. Főleg, hogy a rendszer szinte kényszerít a kisebb-nagyobb csalásokra. Jól megírt, hosszú levél alant.
Itt egy igazi Homáros sztori, ami szerintem kicsiny országunkban eléggé sok embert érint.
Szerény véleményem szerint sok-sok ezerre rúg azoknak a száma hazánkban, akik élnek-halnak a számítógépes játékokért. Jól kiépült az iparág, szinte hetente jelennek meg a jobbnál jobb játékok, amiket persze nem kevés pénzért adnak. Pár évvel ezelőtt a Microsoft beindította (az akkor még Xbox-hoz kötött) LIVE szolgáltatását és ez a szar... izé, akarom mondani szolgáltatás azóta átterjedt a pécékre is (sajnos). Egyre több olyan számítógépes játék jelenik meg a piacon, aminek a tetején 46-os betűmérettel virít a GAMES FOR WINDOWS LIVE felirat, ami azt jelenti, hogy a többjátékos online üzemmódot csak a Microsoft erre rendszeresített LIVE szolgáltatásán keresztül lehet használni. (Ezzel persze nincs mindenki tisztában...)
Ezzel még nem is lenne gond, hiszen maga a LIVE egy értelmes és hasznos, jól kitalált szolgáltatás, ami képes például a játékosokat képességeik, tapasztalatuk alapján összepárosítani, aminek az eredménye elvileg a tartalmasabb online szórakozás lenne. Azért írom azt, hogy lenne, mert kicsiny hazánkban ez a szolgáltatás NEM elérhető. Bizony. Annak ellenére, hogy ez egy ingyenes szolgáltatás, a mélyen tisztelt Microsoft fityiszt mutatott a magyaroknak (és még sorolhatnám, hogy mely országoknak) és nem tette számunkra is elérhetővé ezt az elit klubot, ahová csak olyanok csatlakozhatnak, akik (a Microsoft szerint) civilizált országban élnek. Ezt természetesen nem a Microsoft mondta, hanem csak én feltételezem, hogy így gondolhatják, hiszen jónéhány évnyi működés után sem tették ezen szolgáltatást elérhetővé hazánkban, azoknak az ökrösszekéren közlekedő nomádoknak úgyse lesz rá szükségük...
Eddig még nem is homárba illő a történet, de mindjárt rátérek arra is, csak egy kis türelmet kérek még.
A legjobb az egészben az, hogy annak ellenére, hogy kicsiny országunkból elviekben nem elérhető ez a szolgáltatás, könnyedén lehet csatlakozni, hiszen csak egy hamis címet kell megadni a Games for Windows Live-hoz történő csatlakozáskor (egy olyan országét, amelyikben támogatott a LIVE) és voilá, máris mehet az online játék. Najó, mégsem olyan egyszerű ez az egész, mert lesz még egy-két akadály, amit le kell küzdenünk.
Itt vannak például a Games for Windows Live klienshez kiadott javítások. Ha nem olyan nyelven lett telepítve az operációs rendszer, amelyiket támogatja a mélyen tisztelt Games for Windows Live (pl. angol), akkor egyszerűen nem lehet frissíteni a klienst. Ha pedig nem lehet frissíteni a klienst, akkor nincsen online játék sem. Ez ilyen egyszerű. Namármost, vannak persze amolyan sufni megoldások, amik lehetővé teszik ezeknek a frissítéseknek a telepítését olyan rendszerekre is, amelyek nem az egyik támogatott nyelven lettek telepítve, de ehhez a Windows Registry-n keresztül a rendszer file-jain át minden baromságot modifikálni kell, ami elviekben megsérti a Windows felhasználási feltételeit, nem beszélve arról, hogy többnyire nem ajánlott szakképzetlenül ilyet csinálni, mert könnyen lehet komolyabb következménye is a dolognak. Nekem ez nem jelent gondot, lévén hogy IT a szakterületem, de el tudom képzelni, hogy mondjuk egy 12-16 éves gyereknek, aki nem rendelkezik elég szaktudással (vagy bátorsággal) ahhoz, hogy ilyenekbe belenyúlkáljon, igenis problémás feladat...
És akkor itt érkeztünk el a homároid részhez. Tekintve, hogy maga a LIVE feature Magyarországon nem támogatott, így nem tudom elképzelni, mi lehet az oka annak, hogy az összes, számítógépes játékokat értékesítő bolt/áruház polcai tele vannak Games for Windows Live játékokkal. Ott sorakoznak szépen rendezett sorokban, büszkén hirdetve, hogy ők bizony Windows Live enabled software. Fantasztikus. Ennél jobban még ha akarnák sem tudnák átbaszni a mezei júzereket a forgalmazók. Ott van rajtuk ugyan a figyelmeztetés, hogy 'Internet connection required for activation', de ez ugye egy Magyarországon forgalmazott termék esetében nem jelent semmit sem, hiszen külföldiül van. Aztán van még egy másik figyelmeztetés is a hátoldalán (nem olyan feltűnő pirossal kiemelve, mint az előző esetében), hogy: LIVE is not available in all countries, please visit www.gamesforwindows.com/live/countries for details.
Nem tudom hogy vagytok vele, de szerintem ez sem felel meg a magyar jogszabályokban foglaltaknak, hiszen újfent nem magyarul szerepel ott a figyelmeztetés, ami egyeseknek gondot okozhat. És akkor még nem említettem azt, hogy kicsi a valószínűsége, hogy azonnal hazaszalad valaki leellenőrizni a megadott weboldalt, mert a jóhiszeműség azt diktálja az embernek, hogy: "Ugyan már, biztosan nem akarnak rámsózni olyasvalamit, amit a teljes ár fejében csak félig tudok kihasználni...".
Engem a legjobban az idegesít az egészből, hogy miért forgalmaznak valamit Magyarországon TELJES áron, amikor csak félig lehet (hivatalosan persze) kihasználni azt? Miért akarják belenevelni azt a magyarokba, hogy ha valamit nem kaphatsz meg legálisan, akkor hazudj (lásd: LIVE szolgáltatás regisztráció) és sérts törvényt (lásd: szerzői jogi - a Windows rendszer file-jainak a megváltoztatása)? Feltételezem, hogy a legtöbb ember, aki megvásárol egy LIVE szoftvert és rájön, hogy mi a nagy büdös helyzet, egyszerűen fogja és bevágja a sarokba dühében, hogy már megint átvágták. Nem hiszem, hogy túl sokan lennének olyanok, akik megkeresik a magyarországi forgalmazót és panaszt emelnek az általam a fentiekben leírtak ellen.
Sajnos nem csak kis cégek élnek az átbaszás lehetőségével, hanem egytől egyig mindegyik. Media Markt, Saturn, 576KByte - és ezek csak a kiskereskedelmi eladók, még nem említettem a magyarországi forgalmazókat, mint például a Multimédia Holding ZRt. Nem foglalkoznak azzal, hogy szart adnak el a magyarnak, csak vegyék azt meg. Félértékű csak a játék? Kit érdekel, jó lesz az a parasztjának... Persze a játékok fejlesztői mind mossák kezeiket, mondván, hogy nem állnak hivatalosan szerződésben egyetlen magyarországi forgalmazóval sem és hogy ezek a játékok export/import útján kerülnek az országba.
Röviden: egy dolgot tudok ajánlani mindenkinek, kerüljétek el az összes olyan játékot, amire az van írva: Games for Windows (LIVE).
Az utolsó 100 komment: