Jessi találkozott az első olyan pénzszámláló géppel, amibe bele tud ragadni 2db húszezres.
Bár esetünk pozitívan zárult, azért csak nem tudom megállni, hogy ne írjam le. Történt pár napja, hogy készültem kifizetni az építőipari vállalkozómat, aki leszámlázta a felépített házam utolsó részletét. Az összeg, melyre szükségem lett volna nem tette lehetővé, hogy egy ATM-ből felvegyem. Így arra a megoldásra jutottam, hogy azt átutalom az öcsém bankszámlájára, s onnét felvesszük, így megspórolom az utazási költséget, mely a készpénz felvét, úgy is meglehetősen magas díjával lett volna egyenlő. Az átutalt összeg rendben meg is érkezett testvérem Erste Banknál vezetett számlájára, majd másnap befáradtunk érte, péntek délután egy órakor az egyik helyi fiókba. Az épület új, még az ügyfélhívó rendszer sem működött. Ebből azonban még nem gondoltuk, hogy más sem fog. Azt pedig végképp nem feltételeztük, hogy videokamera, tanú és egyéb kiegészítő eszközök is szükségesek lennének egy egyszerű készpénzfelvételhez. Így testvéremet egyedül bocsátottam a pénztárhoz, míg én a gyerekeimmel a kényelmesnek bizonyult kanapékon várakoztam. Nem is telt el sok idő és öcsém végzett is a művelettel. A kapott pénzt borítékostul eltettem a táskámba, majd haza érve otthon kitettem az asztalra, mert csak 4 óra után érkezett meg az irodába a kivitelezőm, így a papírokat és a fizetést akkor tudtuk elintézni. A borítékhoz senki nem nyúlt, ott lapult a szalvétatartóban. A megbeszélt időpontra odamentem a vállalkozó irodájába, aki miután átadta a részletes elszámolást tartalmazó okmányt leszámolta a neki forintra pontosan kikészített készpénzt. Majd megjegyezte, hogy az 40.000 Ft-tal kevesebb.
Kissé meglepődtem, és megkértem, hogy számolja már meg még egyszer, mert az nem lehet. Azonban míg számolt észrevettem egy 56 db feliratot a bankban kapott pénzkötegelőn. Gyors fejszámolást végezve megállapítottam, hogy ha az 56 db valóban a pénztáros által kiadott összeget jelenti, akkor a vállalkozónak igaza van, hiszen a pénz 40.000-rel kevesebb. Gyorsan elszaladtam egy ATM-hez, ahol felvettem a hiányzó összeget, és arra gondoltam, hogy vajon miért értett félre a testvérem, amikor világosan mondtam neki, hogy mekkora összeget kell felvennie. Ezt tisztázandó fel is hívtam telefonon, és rákérdeztem. A válasz annyi volt, hogy nem értett félre, mert a mondott összeget vette fel. Amikor viszont közöltem vele, hogy de nem, mert kevesebb volt a borítékban, akkor annyit tudott válaszolni, hogy akkor az érdekes, mert a pénztárbizonylat a kívánt összegről szól. Ezután én döbbentem le, mivel tudtam, hogy a kötegelőn viszont az a darabszám szerepelt, ami a borítékban is megtalálható volt. Testvérem az infót hallva, a döbbenettől szinte szólni sem tudott. Csak annyit kérdezett, hogy akkor őt most átverték a bankban? Majd elmesélte hogyan zajlott az esemény.
A pénztáros elővett egy bontatlan köteg 20000-t, majd abból találomra lepörgetett x db-t. Azt betette a pénzszámológépbe, ami pontosan 58 db bankjegyet számolt. Azonban még a tranzakció elején, miután az öcsém közölte e felvenni kívánt összeget a pénztáros azt válaszolta, hogy akkor 56 db-ot fog adni. Talán itt követte el testvérem az egyetlen hibát, ugyanis nem számolt utána, hogy neki hány darab 20000-re van szüksége és a pénztáros által mondott darabszám, valóban annyi-e, mint amennyire szüksége van. Egyszerűen elfogadta, ha neki x Ft-ra van szüksége, akkor 56 db-ot fog kapni.
Tehát a pénztáros miután lepörgetett 58 db húszezrest levett belőle 2 db-ot majd átadta testvéremnek. Ő naivan, miután a pénztáros mondta neki, hogy ha gondolja számolja meg, így járt el, és még mindig naivan, megszámolta, hogy tényleg 56 db-e. És annyi volt. Így a pénztáros által megírt 56 db jelzéssel ellátott kötegelővel átfogta a pénzt és eltette a borítékba, majd aláírta a bizonylatot és távozott.A történetet végighallgatva meg kell mondjam, azt gondoltam, hogy egy nagyon primitív csaló pénztárossal van dolgunk, aki 40.000 Ft-tal kívánja kiegészíteni nyilván szűkös fizetését. Ugyanis öcsém arra nem emlékezett, hogy az eredeti kötegből kivett pont 40.000 Ft-ot hová tette. Zsebre? Vissza a kasszába? Összejátszva más alkalmazottakkal, vagy egyedül kijátszva a kamerákat eltette a pénzt? Ezekre a kérdésekre próbáltuk megtudni a választ.
Mivel péntek este volt és előttünk állt még a két napos hétvége, öcsém vérben forgó szemekkel gyártott különböző elméleteket arról, hogy miféle csaló áldozatává vált egy bankpénztárban. A telefonos ügyfélszolgálat hosszú hallgatás, és erős csodálkozás után, annyit tudott javasolni, hogy hétfőn a bankigazgatónál kezdjünk. Így is tettünk volna, ha az első alkalmazott nemes egyszerűséggel nem mondta volna, hogy ahhoz, hogy ennyi pénzzel kevesebbet kaptunk nem kell az igazgató, azt ő is el tudja intézni, és megkért, hogy adjuk át a kártyát, amivel a kp felvételt kezdeményeztük. Mondtuk, hogy ilyet nem tudunk adni, mert mindez a pénztárban történt. Ekkor a banki alkalmazott erősen meglepődött, majd el kellett meséljük a sztorit, amihez hozzá tettük, hogy reméljük nem csaló a pénztáros és pénteken többlettel zárt, mivel ellenkező esetben kénytelenek leszünk feljelentést tenni.
Úgy véltem, hogy még mindig döbbenten és talán kételkedve, de hátra ment a pénztárba, ahonnét viszonylag hamar visszajött és közölte, hogy megvan a pénz. Ami viszont ez után következett még inkább megdöbbentett. Gondolom, hogy nincs erre protokoll, vagy csak én vagyok másként gondolkodó, de szerintem furcsa, ami következett. Egyszerűen a kasszából a hölgy kiadott 40.000 Ft-ot, se jegyzőkönyv se bocsánat, csak könnyes szemmel feltett kérdések hangzottak el, mely szerint: Miért nem pénteken mentünk vissza, miért nem a pénztároshoz mentünk? És a magyarázat annyi volt, hogy sajnos a pénzszámláló gépben maradt 2db 20.000 Ft-os. Ez viszont lehetetlen, mert akkor miért írta volna rá a hölgy a kötegelőre a kettővel kevesebb darabszámot.
Összességében nem gondolom, hogy tényleg el akarta volna tenni a pénzt, maximum nem merte vállalni, hogy tévedett a darab tekintetében és ehhez a tévedéshez végig ragaszkodva adott kevesebb pénzt és ehhez kreált egy banálisnak hangzó véletlenről szóló magyarázatot.
Tanulság 1, a bankpénztár sem garancia és keményen észnél kell lenni ott is. Tanulság 2, a csalás valóban működik. Ha előre bemondják, hogy x összeget 56 db bankjeggyel fognak kiegyenlíteni, akkor simán átvághatnak akár 40.000 Ft-tal is. Végül is gyorsan megkerült a pénzünk, de összességében az biztos, hogy az Erste Bank kissé érdekesen reagált le egy ilyen szituációt. Azért a két napi kínért, amit az öcsém átélt, legalább egy elnézést belefért volna.
Én biztosan nem viszem ezek után hozzájuk a pénzemet. Szerintem a bankpénztár olyan, mint egy műtő. Ott nem lehet hibázni, akkor sem, ha az ügyfél is lehetett volna gondosabb.
Üdv: Jessi
Az utolsó 100 komment: