Elképesztő, de vannak, akik megpróbálták igénybe venni a közalkalmazotti árfolyamgátat. Persze nem sikerült, mert fészekrakós hitellel még meg kell várni valami európaibizottságos döntést. Nem tökmindegy? Úgyis jogsértő az összes végtörlesztés/árfolyamgát/különadó, illetve úgyis a végfelhasználók/adófizetők fizetik ki a majdani büntetéseket is. Remélem már súlytalanságban edz a 2014. májusában munkába álló új elszámoltatási biztos, mert alakul egy párszázmilliárdos közmunkaprojekt, amihez kellenek majd a lelkes önkéntesek.
Párom közalkalmazott, elérkezett az idő, befáradt a bankba, hogy elindítsa az "árfolyamgát"-as ügyet. Tudni kell a történethez, hogy lakáshitelünk "Fészekrakó" konstrukcióval lett felvéve. Ennek lényege, hogy a felvett hitel egy részére az állam "kezességet" vállal. Sok bank ezt már tavaly félreértelmezte, mondván, hogy ez könnyített fizetési konstrukció, és emiatt nem alkalmazható rá az árfolyamgát. Tavaly szeptember óta törvény mondja ki, hogy a "Fészekrakó" konstrukció NEM könnyített fizetést jelent, hisz ugyanannyit fizetünk, mintha e nélkül vettük volna fel a hitelt. Amit még tudni kell, e konstrukció miatt a banknál két hitelszámla van, két helyre fizetjük az aktuális havi törlesztéseket (más-más arányban). Ezt a banki ügyintézők is már ránézésre tudják, hogy ha az ügyfélnek ilyen számlái vannak, az bizony "fészekrakós" ügyfél. Tehát párom bement a bankba, az ügyintéző hölgy egy órán keresztül számolt és egyeztetett, mindkét számlarészre vonatkozóan, külön forintosítva, mennyit fizetünk most, és mennyit kell, ha rögzített árfolyammal fogunk fizetni. Minden ponton végigmentek, minden feltételnek megfelelünk, és végén "csodálkozva" közli az ügyintéző, hogy: "ja, ez fészekrakós hitel, akkor erre nem érvényes az árfolyamrögzítés".
Párom természetesen rögtön felhívta figyelmét a több hónapja létező törvényre, hogy igenis érvényes. Ekkor előkerült egy nyomtatvány, mely mindenben megegyezik a bank honlapjáról letölthetővel, egyetlen aprócska eltéréssel: ennek bizony van hátoldala is (a neten nincs feltöltve ez a második oldal). Ott pedig többek között szerepel egy olyan szöveg, hogy a "fészekrakós" ügyfelekre vonatkozóan meg kell várni az európai bizottság határozatát (WTF????), vagyis ha aláírjuk, azzal tudomásul vesszük, hogy a határozat kimondásáig akár több hónap is eltelhet. "Természetesen" addig a bank nem indítja el az ügyintézést, az ügyfél kicsúszik a határidőkből, a bank mossa kezeit. Természetesen nem írtuk alá.
A fenti dolgok utáni érdeklődés azzal kezdődött, hogy telefonon segítséget kértem a PSZÁF-től. Az ügyintéző hölgy, amikor meghallotta, miről van szó, rögtön megmondta az igazat: valóban kell várni egy bizonyos határozatra, de az csakis azokra vonatkozó lesz, akik devizahitelüket forinthitelre váltják át ÉS mellé könnyített konstrukciót (pl. kamattámogatás) vesznek igénybe. Tehát aki "csak" az árfolyamrögzítést szeretné igénybe venni, arra ez nem vonatkozik, a bank nem utasíthatja el.
Igen ám, de ha nem írjuk alá, a bank be sem fogadja a kérelmünket. Ha aláírjuk , várhatunk hónapokat-éveket, a határidők lejárnak, a bank mossa kezeit, az ügyfél szív. Természetesen mindezeket hivatalos megfogalmazással, és az összes dokumentum másolatával elküldtem a PSZÁF-nek is. Bízom benne, hogy mihamarabb válaszolnak, és akkor nem csak mi, hanem még jó néhány ügyfél is időben be tudja adni a kérelmét.
Levelem alapján remélhetőleg más nem fut bele ebbe a csapdába és felkészülten tud kiállni igazáért a bankkal szemben.
Üdvözlettel:
N.J.
Az utolsó 100 komment: