Azt nem mondhatjuk, hogy AA kimondottan jóindulatú hozzáállással dolgozta ki hipotézisét az Achanos nagybevásárlás kapcsán papíron hazavitt 73 kígyóuborkáról, de bámi is áll a háttérben, a tanulság megint a vásárlói hiszekegy: csekkolni, nem kidobni, reklamálni.
Kedves Tékozló Homár!
Az óbudai Auchanban történt vásárlásom után a blokkot átolvasva furcsa dolgon akadt meg a szemem. Az eredetileg vásárolt 3 darab kígyóuborka helyett 73 darab került felszámításra, ami persze igencsak megemelte a vásárlás végösszegét.
Ilyenkor persze ösztönösen kezd a hazai trükkökön edződött vásárló eszébe jutni mindenféle – a pénztáros dolgozhat saját zsebre vagy valami felsőbb utasításra történik az ilyesmi? Gyanúmat növelte, hogy a havi nagybevásárlásomat végezvén akkor, viszonylag magas végösszeget fizettem, és az illető gondolván, hogy úgyse tűnik fel a több, mint 6000 Ft-os különbség és úgyse fogom figyelmesen végigolvasni a tekintélyes hosszúságú blokkot, "kicsit" túlszámlázott.
Nos, nem így történt és következő nap felkerestem a vevőszolgálatot, tudatva velük, hogy itt valami nincs rendben. Mondhatni már meg se lepődtem, hogy már a beszélgetés elején a pult másik oldalán lévő hölgy kioktató és lekezelő hangnemben közölte velem, hogy „le kellett volna mérnem és a kasszánál egyébként sincs mérleg és a pénztáros maximum 6-ot tud beütni a darabszámhoz”.
Valóban nem mértem le a három darab kígyóuborkát, mivel darabáras volt, gondoltam erre nincs szükség feltétlenül. Közlendőjének további részéhez pedig csak annyit tudtam mondani, hogy nyugodtan nézzék meg a biztonsági kamera felvételét és egyértelműen ki fog derülni, hogy nem 73 darab uborkát vásároltam. Kolléganőjével ekkor végre munkához láttak és némi adminisztráció után visszakaptam a különbözetet. Arra a kérdésemre, hogy ez vajon miért történhetett, nem tudott válaszolni, és a rejtélyt tovább növelte, hogy egy ott dolgozó pénztáros megerősítette, hogy valóban csak 6-ot lehet maximálisan beütni a darabszámhoz a kassza terminálján, s ő is csodálkozott az eseten.
Informatikusként kevés esélyt látok ilyen gépi hibákra, olyanra pedig gondolni se szeretnék, hogy esetleg egy algoritmust építettek volna a rendszerbe, ami bizonyos tényezők megvalósulásakor (nagy tételszámú és összegű vásárlás, stb.) néhány esetben kicsit felpörgeti valamelyik tételnek a darabszámát. Akármi is az igazság, a tanulság azt hiszem egyértelmű: továbbra se sajnáljuk az időt, hogy egy vásárlás után precízen átnézzük a blokkot!
Üdvözlettel:
AA
Az utolsó 100 komment: