Tékozló Homár

Szakik jönnek-mennek, az IKEA-ügyfélszolgálat magyarázkodik, a konyha meg úgy tűnik, sosem lesz kész

2018.08.24. 12:53 | Homár Hilda | 51 komment

ikea2.jpeg

Gigantikus méreteket öltött itthon a szakihiány, valószínűleg ennek a nyomai fedezhetőek fel az alábbi IKEÁ-s sztoriban is, ahol a bútorbolt termékeivel semmi baj sincs, az extra szolgáltatásként választható összeszerelés, háztartási gép bekötés kivitelezésével viszont már annál több. Elég már csak a kiemelt dátumokat nézni, pedig a sztori többi eleme is tartogat meglepetéseket.

Kedves Tékozló Homár!

Azért írom az alábbi levelet, ha az Ikeába vásárolna konyhát valakit, SZERELÉST NE kérjen hozzá, az biztos hogy nem lesz kész időben vagy soha. Ne essen a mi hibánkba.

Két kisebb konyhát vásároltuk az Ikeában júniusban mindennel együtt ( háztartási gépek, mosdók). Az Ikeában vásárolt háztartási gépekhez úgy biztosítják a garanciát ha ők is kötik be szakszerűen , ezért esélyed nincs mástól kérni a szerelés e részét. Mi is úgy voltunk vele akkor csinálják meg ők az egészet, így biztosabb a garancia a termékekre. Illetve pár tétel akkor nem volt kapható ezért ezeket később vásároltuk meg és ekkor rendeltük meg az összeszerelést is.

Olvasson tovább!

GYIK: cipőügyi gyorstalpaló

2018.08.23. 16:01 | Homár Hilda | 30 komment

aedmuzo.jpg

A Homárra sok elképesztően szövevényes sztori érkezik, miközben a hétköznapok tele vannak rém egyszerű, egyértelmű fogyasztóvédelmi kérdésekkel is. GYIK rovatunkban ilyenekre adunk rövidebb-hosszabb, sorvezetőként bármikor elővehető válaszokat. Ezúttal cipő témában.

Nem vagyok egy balhézós típus, de ma megírtam életem első panaszát egy vásárlói könyvbe. Röviden: hatalmasat csalódtam a RENOban és soha többet nem fogok ott vásárolni.

Lehet ebben az országban normális áron normális minőségű cipőt venni? Merült fel bennem a kérdés már sokszor.... Meguntam az 5-6 ezer forintos darabok bénaságát, hogy csak egy szezont bírnak ki, így gondoltam beruházok, egy jobb kategóriára. 16 ezerért vettem egy csini cipőt, boldogan mászkáltam is benne 2 hónapig, amikor elkapott egy zápor és totál beázott a cipőt, mire hazaértem tocsogtam a vízben.
Ekkor vettem észre, hogy a cipőm talpa elkopott, így több helyen elvált a ragasztás, magyarán kilyukadt, ezért ázott be.

Elbattyogtam a RENOba, vittem az eredeti csomagolásban, tisztán, rendesen. Nem én vágtam fel késsel, nem rugdostam köveket vele, csak simán jártam benne. Kértem, hogy adják vissza a pénzt, mert tönkrement. Közölte az eladó, hogy ez javítható, megragasztják. Néztem nagy kerek szemekkel, hogy ki fogják cserélni a talpát?? Vagy újat ragasztanak rá? Erre, hogy jaaaaa neeeem, csak ahol elvált megragasztják, a kopás az az én hibám, nem a cipőé, járási sajátosság.

Na ez volt az első, amire csak pislogtam, hogy ez komoly?! Nagyon fura, de eddig nem derült ki, semmilyen más cipőnél nem jelentkezett, hogy olyan járási sajátosságom lenne, amitől, egy jó minőségű cipő talpa 2 hónap alatt elfogy itt-ott. Mire van akkor a 2 év jótállás? Illetve fél év, ha jobban megnézzük, mert kis tájékoztatóban ugye benne van, hogy mit hogyan meddig.... Na de 2 hónap kevesebb mint fél év, nem?

Kértem, hogy vizsgáltassák be, mert egy bolti eladó nem feltétlenül az a kifejezett független szakvélemény, legalábbis az én véleményem meg az hogy ezt nem lehet megjavítani. Ekkor jött a következő meglepi, hogy 15 munkanap múlva, azaz majdnem egy hónap múlva már jöhetek is érte. Nem értesítenek, ki kell várni és utána jöjjek be. Milyen vásárlóbarát hozzáállás ez?! Mi tart ennyi ideig? És ha esetleg előbb kész van miért nem tudnak írni egy smst vagy emailt? Nem beszélve arról, hogy esetleg szükségem lenne a cipőre vagy legalább az árára, mert hihetetlen módon, bár nő vagyok, nekem nincs 20 pár a szekrényben.

Eltelt a 15 munkanap, visszamentem. Oldalakon keresztül olvastam a szakvéleményt, mi szerint a ragasztás elválása rejtett hibából adódott és értékcsökkenés nélkül javítható a cipő, illetve a kopás az én járásom miatt van, mert a cipő talpa I. osztályú. Vicces, Ha első osztályú, miért kopott el attól, hogy sétáltam benne 2 hónapig?? Mondtam, hogy nem kérem a javítást, a pénzt szeretném vissza, mert szerintem attól, hogy megragasztják, ahol elvált, még nem lesz talpa. Hát azt nem lehet. Miért? Mert javítható. Hol van leírva az üzletszabályzatban, hogy nem kérhetem a pénzt vissza a javítás helyett? Nem fogom kiadni az üzletszabályzatot, felejtsük azt el. Zajlott le a beszélgetés.

Döbbenet. Ez után jött a panaszkönyv. Kíváncsi vagyok, hogy újabb 15 munkanap után (csak levélben) mi fog történni. Minden esetre én végeztem ezzel a bolttal és ezt ajánlom nektek is! Cipő, ami boldoggá tesz??? Ez engem nagyon nem tett boldoggá... 

 

Kedves Homár olvasók!

Ebben az esetben az üzlet eljárása a leírtak alapján több tekintetben sem volt megfelelő, azok a tipikus tévedések, félreértések érhetőek tetten, amelyek nagyon sok "cipős" cég minőségi kifogások intézésével kapcsolatos gyakorlatában visszaköszönnek (tisztelet a kivételnek). Ennek oka részben, hogy maguk sem tudják, pontosan hogyan kell értelmezni és betartani a vonatkozó szabályokat, továbbá nincsenek kidolgozva azok az egyértelmű és egzakt eljárások cégen belül, amelyek egyszerre képesek szolgálni a fogyasztóvédelmi megfelelést (jogi értelemben) és a vásárlói elégedettséget.

Rapid válaszok (a megértéshez érdemes elolvasni a bővebb kifejtést is): 

  • Nincs semmilyen 15 munkanapos szabály! 15 naptári napos, illetve 5 munkanapos határidők szóba jöhetnek, lásd alább részletesen.

  • A 16 ezres cipőtől pont annyit várhatunk, mint az ötezrestől, feltéve, hogy a forgalmazó nem vállal a jogszabályi minimumot meghaladó garanciát, vagy egyéb kötelezettséget. Az ár ebből a szempontból semmilyen többletinformációt nem hordoz.

  • Az az üzletszabályzat, amit nem adnak ki, nem hozzáférhető, nem ismerhető meg a vásárlást megelőzően, az a fogyasztó számára nem is létezik, nem is kötelezi. Helyette a Ptk. kötelező minimum szabályai az alkalmazandók, amelyektől a fogyasztó számára hátrányosan nem lehet eltérni.

  • Ha javítható a hiba, és ezt tisztességesen meg is teszik, akkor nem lehet visszakérni a pénzt. Ennek feltétele, hogy 15 napon belül meg tudják úgy javítani, hogy rendeltetésszerűen használható, és esztétikailag sem tér el érdemben az eredeti állapottól. Többszöri meghibásodás esetén felmerülhet, hogy javítás helyett a kicserélést, vagy vételár visszafizetését követeljük, e tekintetben van  következetes bírói gyakorlat is.
  • Van olyan eset, amikor a fogyasztó testalkata, járási sajátosságai miatt intenzívebb a kopás, és ez már nem írható a forgalmazó terhére. Természetesen a 2 hónapon belüli kilyukadás rendeltetésszerű használat mellett igen extrém járási, testalkati eltérések esetén (pl. túlsúly) fordulhat elő. A bizonyítás e tekintetben (is) a forgalmazót terheli az első ható hónapban.

  • A szakértő nem bírája az ügynek, a szakvélemény mindössze arra alkalmas, hogy a kereskedő az esetleges elutasító válaszát érdemi szakmai érvekre alapozza. Az, hogy a fogyasztó kifogása ellenére a szakvélemény fényében nem javít, cserél, vagy nem ad vissza pénzt egy üzlet, minden esetben a kereskedő döntése, és nem a szakértő felelőssége.

  • Minden új, fogyasztónak eladott cipőre 2 év szavatosság van kötelezően, amely 2 éves időszak első hat hónapjában a fogyasztó a garanciához hasonló kedvező helyzetben van: nem neki kell bizonygatnia az igazát, hanem a kereskedőnek kell magát kimentenie. A fél év letelte után a bizonyítási teher a fogyasztóra száll, ha a kereskedő vitatja az álláspontját a hibás teljesítés kérdésében. 

 

46000 forinttal fizetett rá az autókölcsönzésre egy régi céges fortély miatt

2018.08.22. 10:48 | Homár Hilda | 87 komment

goldcar_1.jpg

12 országban van jelen a Goldcar nevű autókölcsönző, ami a gyakorlott utazók és autóbérlők szerint 2 dologgal veteti észre magát:

  •  az egyik legolcsóbban kínálja a szolgáltatását és
  • a végén valahogy mindig magasabb lesz a számla.

Ez utóbbi elég gyakori egyébként az autókölcsönző piacon. Nem kis részben azért, mert a kölcsönző cégek részéről sokszor konkrét elvárás, hogy a dolgozók erőszakos nyomulás vagy akár kisebb trükkök használatával is extra költségeket lőcsöljenek a megfogható ügyfelekre, jellemzően a kiegészítő biztosítás, a nagyobb autóra váltás illetve a sérülések kiszámlázásának kapcsán. Szóval nem árt figyelni, és nem csak az Ákos sztorijában szereplő Goldcarnál, ahol egyébként már 2012-ben is a posztban szereplő credit card/debit card - extra biztosítás módszerrel ment a költségek feltornázása, és akikkel az általában nagyon felkészült Fapadosék is megjárták  3 éve, pedig addigra már megírták a gyorstalpalónak remek autókölcsönzési 10 parancsolatukat. Aki ennél is komolyabban szeretne felkészülni az autókölcsönzésre, annak érdemes benézni a Totacar témába vágó fórumába, hogy aztán aktuális infókkal és tanácsokkal felvértezve vághasson neki a bérlési procedúrának.  

Tisztelt Tékozló Homár!

Az alábbi saját negatív tapasztalatomat szeretném megosztani a lehető legtöbb emberrel. Levelem elolvasása után aki autókölcsönzésben gondolkodik, fontolja meg, hogy érdemes-e a rentalcars.com- on keresztül foglalnia? Hosszúra sikerült a leírás, aki autókölcsönzésben gondolkodik, annak érdemes elolvasni. A meghirdetett árnál én 46.000 forinttal többet fizettem, más ne járjon így!

Történet a következő!

A Rentalcars.com- on keresztül a  ,,Goldcar” nevű autókölcsönzőnél foglaltam autót. A szerződésben benne van, hogy a Goldcar, amikor átveszem az autót zárolni fog 1400 eurot a kártyámon.Ehhez debit vagy credit kártya kell, hogy legyen nálam. (autókölcsönzésnél ez a szokványos menet.)

Olvasson tovább!

Tengerentúli fapadosként bánt utasaival a LOT

2018.08.21. 09:39 | Homár Hilda | 49 komment

lot.jpeg

Hét hosszú évnyi szünet után indult újra közvetlen repülőjárat Budapest és New York között a "lengyel Malévnak", a LOT-nak köszönhetően. Az Egekura blog ritka lelkesen számolt be az akkori pogácsatúráján tapasztaltakról. Sajnos júniusban Sanyi már nem volt ilyen elégedett, mert bár az emberekbe vetett hitet és a szolidaritást biztosan nagyon erősíteti, hogy az utastársaknak önszerveződően kell magukat kirángatni a bajból, ehhez azért jogosan vártak volna segítséget, pláne egy tengerentúli járat esetében.

Hello Homár,

Nem a fapados légitársaságokat akarom védeni, inkább csak szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy van olyan "rendes" légitársaság, ahol a fapadosokat is megszégyenítő állapotok vannak, elég hosszú ideje.....

Konkrétan a LOTról van szó. 

Megpróbálom nagyon röviden összeszedni az elmúlt kb 2 hónap történéseit. Június végén New Yorkból jöttünk volna haza a frissen indított JFK-BUD közvetlen járattal. Amikor kiérkeztünk a reptérre, akkor már kint volt, hogy egy órával később indul a gép, du fél 6 helyett fél 7kor. Gondoltuk, ennyi belefér. Utána minden rendben ment, boarding megvolt, beszálltunk a gépbe, gurultunk a kifutón, majd megálltunk. És ott álltunk 4 és fél órán keresztül. Közben körülöttünk gond nélkül szálltak fel-le a gépek, mi meg csak álltunk. Majd este 10kor mondták, hogy kiszállás, a járatot törölték, nyomás vissza a terminálba, ott majd minden infot megkapunk. 

Olvasson tovább!
süti beállítások módosítása