Zoltán családja elhunyt édesanyja után több banki kölcsönt is örökölt. A bankok tolerálták a helyzetet és egy kivételével mind elengedték a felgyűlt kamatokat, valamint többségében a részletfizetést is engedélyezték a gyászoló hozzátartozóknak. Kivéve az Allianzt, aki inkább azonnal a bírósághoz fordult, még a bíró szerint is indokolatlanul.
Édesanyám 2008 év végén hunyt el betegségben. Édesapámmal és bátyámmal élt együtt, de ennek ellenére a család nem tudott róla, hogy Édesanyám több bank felé is van kölcsönszerződése. Azaz néhányról tudott, de azt nem, hogy pontosan milyen bankok felé, milyen összegekkel is pontosan. Ezen lehet vitatkozni, hogy miért nem mondta el Édesanyám, de a történeten nem változtat.
Az egyes bankoktól természetesen kezdtek szállingózni a különféle fizetési felszólítások. Édesapám ezekre reagálva ahová csak tudta bejelentette az elhalálozást, és elküldte az összes okmányt. Amiről volt tudomása, hogy milyen hitel pontosan (pl. autó, áruhitel), azt természetesen fizette tovább, de amiről azt sem tudta, hogy micsoda, milyen összegben, azoknak a törlesztés és kamatozás átmeneti leállítását kérte a hivatalos örökösödési eljárás végéig (mely ugye állami fennhatóság), és kérte a szerződések kiadását.
Ez történt az Allianz Bank esetében is, de a bank a szerződést nem adta ki, ellenben követelte az összeget, melyet Édesapám ezek tükrében nem törlesztett.
Az örökösödési eljárás több mint egy évig elhúzódott, bár ennek okát nem látjuk, hiszen nem volt semmilyen vita vagy problémás eset. Ekkor derült ki, hogy konkrétan öt bank felé is volt tartozása Édesanyámnak, mely már több mint egy éve nem került törlesztésre (hiszen nem is tudtunk ezekről semmit, vagy csak azt a tényt, hogy van valami szerződés, de hogy pontosan micsoda, milyen összegben, azt nem).
Természetesen azonnal megkerestük az érintett bankokat, hogy Édesapám, mint házastárs és örökös szeretné rendezni ezen tartozásokat, és kérte, hogy az örökösödési eljárás alatt keletkezett büntető kamatokat engedjék el számára, hiszen az nem az Ő hibájából keletkezett, valamint kamatmentes részletfizetési lehetőséget is kért.
A bankok közül az alábbiak nagyon korrektül reagáltak:
- Cetelem Bank és Magyar Accord Zrt: az összes kamatot elengedték és kamatmentes részletfizetést tettek lehetővé (később a biztosító is fizetett)
- Budapest Bank: az összes kamatot elengedték és kamatmentes részletfizetést tettek lehetővé (később a biztosító is fizetett)
- Credigen Bank Zrt: biztosított volt a teljes összeg, melyet automatikusan lehívtak
- CIB Bank Zrt.:elsőre elutasítóak voltak, de későbbi panaszomra a kamatokat teljes egészében elengedték.
És végül maradt az Allianz Bank Zrt.. Természetesen az örökösödési eljárás végén Őket is azonnal megkerestük kérésünkkel, melyben ugye fizetési szándékunkat is jeleztük. Már a levél átvételekor a banki ügyintéző megjegyezte, hogy Édesapám minősíthetetlen levelet küldött nekik (nem tudom ez alatt mit értettek, pusztán annyit kért, hogy az eljárás végéig szüneteltessék a kamatokat és követelés behajtást).
Majd vártunk, hogy mit reagálnak a megkeresésünkre, miközben az összes többi bankkal sikerült megegyezni és az összegeket sikerült is kiegyenlíteni.
Nos, az Allianz Bank Zrt. válasza egy bírósági megkeresés volt, ahol is követelték az összes kamatot, büntető kamatot, valamint a per teljes költségét. (Megjegyezném, hogy a bírósági iratokban követelt alap tőketartozás sem egyezett az örökségi leltárban feltüntetettel.) A bíróságon természetesen nem jelent meg egy képviselője sem, de hozzá kell tennem ,a bírónő eléggé meg volt lepve, hogy tulajdonképpen mit szeretne az Allinaz Bank Zrt. a bíróságon, mikor mi illetve Édesapám jeleztük a fizetési hajlandóságunkat, ráadásul közben Édesapám befizette a hagyatéki leltárban lévő összeget (kamatok nélkül).
Most már mi is a bíróság előtt vitatjuk annak a jogosságát, hogy egy hivatalos állami eljárás idejére büntető kamatot számolnak fel, annak ellenére is, hogy a szerződések másolatát a mai napig nem adták át Édesapám számára, valamint vitatjuk a perköltségeket is, hiszen semmi indok nem volt ezt a pert megindítani.
És mint a fenti esetből kiderül az Allianz Bank Zrt. az egyetlen bank esetünkben, aki úgy gondolta, hogy egy ember halálából szeretne nyereséget termelni. Bármi áron.
Üdvözlettel:
Zoltán
Az utolsó 100 komment: