Marci egy utazás alatt két alakalommal találkozott különböző váltási árfolyammal a Ryanairnél. Először amikor külföldről rendelt budapesti indulással jegyet. Bár forintban írták ki az összeget, automatikusan be volt kapcsolva, hogy euróban fizessen. Ekkor 274 forintra jött ki egy euró. Aztán amikor elfelejtett beszállókártyát nyomtatni, a reptéren fizethetett 60 eurót forintban. Ekkor viszont már 366 forintra jött ki egy euró:
A taxis átváltós sztori juttatta eszembe közelmúltbeli Ryanaires kalandomat, ami megerősítette bennem azt a véleményt, hogy ez valószínűleg Európa leginkorrektebb légitársasága. Az rendben van, hogy mindenért pénzt kér, mert ha még így is olcsóbb vagy jobb az időpont, akkor vele utazunk. De az ilyen szemétségek miatt mint ez, kerülöm, ha csak tehetem. Sajnos azonban Budapestről Dublinba csak ő repült a nekem megfelelő időpontban... Szóval, vettem Belgiumban (ennek lesz még jelentősége) interneten egy Budapest-Dublin jegyet, 2012 márciusban. Ahogy az más társaságoknál is lenni szokott, ennek az árát az indulási hely pénznemében írja ki a rendszer, azaz Forintban, HUF16.134. Jó ár, nem is volt megfelelő időben alternatíva, persze, hogy megveszem. Nem zavar, hogy mindenért külön kell fizetni, piac van, verseny van, jó ez így.
Elérek a végére, utolsó oldal a vásárlási folyamatban, ahol a hitelkártya adatokat kell megadni. Mindenhol óriási karakterekkel a HUF16.134 "világít", kivéve egy apró kis dobozkát, tényleg aránytalanul kis méretben és "eldugva", ahol automatikusan előre kipiálva van egy kocka, valami olyasmi szöveggel, hogy "A vásárlás és a kártyaterhelés közötti átfutási időben jelentkező árfolyamváltozások kivédése érdekében euróban kérem terhelni az árat a kártyára." (Ezt csak akkor vettem észre, amikor nem sokkal később újra "lejátszottam" a vásárlást, hogy megtaláljam, hol rontottam el, miért terhelt eurót forint helyett a kártyámra. És feltételezem, hogy az IP címem alapján dobta fel, tehát ha Magyarországról veszem, akkor valószínűleg végig hagyja forintban.)
Szóval ez a dobozka első alkalommal elkerülte figyelmemet, így csak a visszaigazoló képernyőn szembesültem azzal (érdekes, immár emberi méretben megjelenítve), hogy 58,95 eurót terheltek a kártyámra. Ez 273 forintos árfolyamot jelent, amilyen erős utoljára 2011 szeptember elsején volt a forint, szemben a vásárlás napján érvényes 288-as árfolyammal (amin egyébként elszámolta volna a kártyakibocsátó felém, lévén céges kártya és a cég fontosnak tartotta, hogy középárfolyamon váltsák a dolgozók költéseit.)
Tehát a drága jólelkű Ryanair egy kérdéses módszerrel rámtukmált "szolgáltatással" úgy véd meg az árfolyam-ingadozás hatásaitól, hogy az elmúlt fél év legrosszabb (a vevő szempontjából legalábbis, egyébként pedig legerősebb) árfolyamán váltja át az összeget. Mivel 58,95 eurónál többet tuti, hogy nem kellett volna fizetnem a legőrültebb árfolyammozgás esetén sem, ez kb. olyan, mintha a védőhálót a cirkuszi akrobatának a földre terítenék.... vagy a pincébe :)
De ez csak a sztori egyik fele!
Sajnos elmulasztottam az online checkint megcsinálni, és tudtam is, hogy ezért a reptéren 60 eurót kell perkálnom, hogy a pultnál kiadják a beszállókártyát, nincs ezzel baj, az én hibám, és megértem, hogy agresszívan el akarja terelni az utasokat a repülőtéri check-in használatától a Ryanair. (Mondjuk az Easy Jet nem így éri el ezt, de nem is utálják annyira, sőt.)
Viszont a check-in pultnál amikor veszem elő a 60 eurót, mondják, hogy nem úgy van az, forintban kell fizetni. OK, nem baj, akkor fizetem forintban, aznap volt 296 az árfolyam, fejben saccoltam, hogy kb. 18 ezret kell majd fizetni. Erre benyögi a pultos, hogy 22 ezer lesz (kb. 360Ft/EUR árfolyam!!!), és egyébként sajnálja, de ez van. Nem volt választásom, repülni kellett, fizettem.
Tanulság:
Ne repülj Ryanairrel ha teheted, mert ez náluk úgy tűnik nem szolgáltatás, hanem háború - ha a legkisebb dolgot benézed, "háromszor" fizeted meg az árát. A többiek (Wizzair, EasyJet) sem tökéletesek, de tapasztalataim szerint sokkal kevésbé szemetek (pl. a Wizzair a csomagdíjért cserébe 32 kilót enged a bőröndbe, a Ryanair csak 15-öt. Az EasyJet gyerekkel ingyen előreenged (a fizetős elsőbbségi beszállók után persze), azt hiszem a Wizzair is, a Ryanair nem. Az EasyJet automatikusan becsekkol online, és nem kéri az útlevélszámot, születési dátumot, lejárati dátumot, stb... A Ryanair kéri mindet, és 4-5 fős csoport esetén szabályosan versenyt futsz az idővel, hogy amíg minden adatot beírsz minden utashoz, ne legyen időtúllépés (time-out) mert akkor kezdheted előről az egészet.)
Ha mégis velük kell repülnöd, vásárláskor minden oldalon tüzetesen böngéssz át mindent, csomagodban egy gramm többletsúly se legyen, és legkésőbb 4 órával az indulás előtt meg kell csinálnod az online beszállókártyát (nem 2 órával, mint a legtöbb légitársaságnál.)
Végül, adjunk hálát, hogy nem a Ryanairtől vettek föl a magyarok devizahitelt, mert azt még a legádázabb bank sem hiszem, hogy megcsinálná, hogy - attól függően, hogy mivel tud megkopasztani - 1 hónapon belül 273 forintos és 360 forintos euró árfolyamot is kitalál neked. (Egy 40 ezer eurós jelzáloghitel esetén ez kb. 3,5 millió
forintos különbség lenne :))
Üdv
Marci
U.i. azt megfigyeltétek, hogy a Ryanair visszafele (majdnem) ugyanaz?
Ez biztos az ördög jele :))))
Az utolsó 100 komment: