Utolsókat rúgja a Lehel kürtje
Lehel kürtje/Helybezárás
Ha sportriporterek lennénk, azt óbégatnánk, hogy 'igazi dráma'. Utolsó napjait morzsolja ugyanis a Homár egyik kedvence, a Lehet téri Csillaghajó gyomrában, a föld alatti Kispiacon található Lehet kürtje kifőzde. 'A jó olcsó kajáldák okszerűen rosszul néznek ki, ezért nem mindig könnyû eldönteni, hogy a kiszemelt helyen mikróban melegített nutriafarhát vagy frankó házikoszt lesz a hangulatosan zsíros tányérban.' Ezzel kezdtük annak idején a postot és most majdnem sírunk, pedig szemszerkezetünk ezt nem teszi lehetővé, ráadásul a bukás a jelek szerint inkább a zseniális szakács öntökönszúrása, mint a Gonosz Sors műve. Olvassa el alant Tóth-Szenesi Attila írását Lehel Bukásáról!
'NAPI MENÜ: rántott borda hasábburgonyával 650.-, cigánypecsenye hasáb burgonyával 650.-' Ajánlat a Lehel csarnok földszinti kifőzdéjében, a Lehel kürtjében. Az étkezdében hosszú faasztal, a sarokban kis dohányzó. A falon újranyomott régi plakátok; a Gourmand pezsgőgyárén egy cigányprímás kalapos mágnással (vagy elszegényedett dzsentrivel) koccint.
'Ki nem adja úgy a keze közül az ételt, hogy ne legyen a tányéron az utolsó kis petrezselyemlevél vagy paradicsomkarika, úgy ahogy ő megálmodta' – mondja a bajbajutott albérlő felesége, majd elmegy a piacigazgatóságra, hogy megtudja: már szerdán pakolniuk kell vagy maradhatnak december végéig.
Az üzlethelyiség főbérlőjének albérlője – a furcsa viszonyról majd később – a főzésen kívül máshoz nem ért. Nem is akart érteni máshoz, és ez a naivsága vezetett oda, hogy 52 éves korában kereshet magának új konyhát.
Fekete János a nyolcvanas években a japán étterem szakácsa volt. Ez volt az első magyarországi vegyes vállalat, amit maga Grósz Károly pártvezér nyitott meg, és volt, hogy egyszerre öt nagykövet vacsorázott az asztaloknál. Ma már senki se keresse az Erkel színházzal szemközti vendéglőt, állítólag 470 ezerért eladták a rendszerváltás körül, holott egy porcelángarnitúrája többet ért.
A szakács komolyan vette a szakmáját. A szingapúri és tajvani tanulmányi út után megértette, hogy miért szeretnek a japánok mindent milligrammra kimérni, de senki se gondoljon valami poroszos fantáziátlanságra, mert 'a többi a kreativitáson múlik'. Azokban az években sorra adta az interjúkat, egyszer még a Kossuth rádió is megkérdezte a véleményét az első McDonalds megnyitása után. Fekete már akkor megmondta, hogy a gyorsétkezés egészségtelen, félt is, hogy beperlik az amerikaiak, de végül nem így történt.
Fekete János minden baja akkor kezdődött, amikor február elsején a főbérlő albérlőjétől bérbe vette a Lehel kürtjét. Ügyvéd nélkül érkezett a tárgyalásra – ha úgy vesszük, csak magát okolhatja a történtekért, luxus az, ha valaki csak főzni tud jól. Egymás után írta alá a számára érthetetlen papírokat, érezte is, hogy ebből baj lesz, végül beltagja lett a betéti társaságnak. 'Életemben nem voltam még ügyvédnél, nagy cégeknél dolgoztam munkavállalóként' – mondja, de egy tárgyaláson ez alighanem kevés volna védekezésnek.
A betéti társaságról kiderült, hogy az elmúlt években – a főbérlővel együtt – hárommilliós tartozást halmozott fel a piacigazgatóságnak. A Lehel csarnok ügyvezetője levelet küldött Feketének, hogy november 30-ig rendezzék a tartozást, de a határidő lejárta előtt két héttel már biztonsági őrök és piacfelügyelők szállták meg a kifőzdét, hogy bezárják. Akkor megállapodtak abban, hogy november 30-ig maradhatnak.
Lassan megjöttek az étterem első vendégei, Fekete János visszament a konyhába, ott jobban kiigazodik, mint a hivatalos papírok között, amiből már egy paksamétányi gyűlt össze.
Fekete János felesége is visszaért a piacigazgatóságról; a főbérlő hagyott ott 'némi pénzt', ezért december 31-ig maradhatnak.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.