Az OTP szerint lakásépítési támogatást csak 94%-ban kész házra adnak, ami gyakorlatilag az ő értelmezésük szerint a teljesen kész házat jelenti. Igenám, de pénz nélkül nehéz befejezni egy építkezést, így pont a támogatás értelme vész el egy újabb joghézagnak köszönhetően:
Családi ház építésébe kezdtünk. 5 éve nincs saját otthonunk. Keresgéltünk sokáig, mivel nem találtunk megfelelő otthont az építés mellett döntöttünk. Az építkezés alatt törekedtünk arra, hogy költség hatékony legyen az építés, és lehetőleg ne kelljen hitelt igénybe venni. Elég gyorsan épült a ház, sokat foglakoztunk vele, a határidős munkáim rovására. Mivel van két gyerekünk, új a ház, adót rendesen fizetünk, és dolgozunk is azóta, hogy az iskoláinkat elvégeztük kihagyás nélkül, leszámítva a szülést a páromnál, úgy gondoltuk, hogy igénybe vesszük a Lakásépítési támogatást (régen szocpol). Két gyerekre a ház energetikai besorolását figyelembe véve 1,56M forint állami segítség jár, ami nem is ennyi. Az ingatlant meg kellett e miatt osztani, néhány igazolásért, tulajdonlapért és a banknak is fizetni kell 45e eljárási költséget. Kb. 150e mindent egybevéve.
A kormányrendelet szerint akkor vehető igénybe, ha már az önerő elfogyott, ezért halasztgattuk az igényt beadni. Nem is szerettünk volna papírmunkázni, az építés mellett, mert elég sok idő minden igazolás beszerezni. Amikor a pénzünk elfogyóban volt, rohamtempóban elintéztünk minden igazolást és mentünk az OTP-hez. Az építkezésből hátra maradt a festés, burkolás, és a beltéri ajtó. Ezek hiányában nem túl komfortos a ház. Ezen kívül vannak még hátra más dolgok is, de ezeket lehet nélkülözni Pl. külső színezés, terasz, garázskapu. A meglévő pénzecskénk és némi szülői segítséggel a belső munkákat meg lehet oldani a támogatásból. De nem az OTP-nél! Mert az OTP fogalmában az önerő nem azt jelenti, ami pénz az ember zsebében van. Az ö értékbecslőjük által meghatározott összeget alapul véve (a mi költségvetésünket nem fogadták el, ami a számlák alapján készült), határozza meg az önerő mértékét. Tehát a támogatott összeg (1,56M) akkor lesz folyósítva, ha az épület 94% készültségi fokon lesz. Jelenlegi állapotban 81 vagy 82%. Arra a kérdésre, hogy mi 94% nem tudnak válaszolni a fiókban, a telefonos ügyfélszolgálaton, de a bejelentett panaszra a levélben se kaptunk választ. A fiók szerint nem tarthatják a kapcsolatot az értékbecslővel. Mivel megvolt a telefonszáma megkérdeztem, hogy mi a 94%. Azt mondta, hogy az gyakorlatilag a teljesen kész állapot. Mondott példát. 2 szobában nincs burkolat, az egyik WC csésze nincs a helyén, 2 beltéri ajtó hiányzik. Ahogy számolgatom ez olyan 300e Forintos tétel.
A kormányrendelet szerint a készültségi foknak megfelelően kellene folyósítani a pénzt. Az Államkincstár ügyfélszolgálata szerint is. Viszont az OTP csak akkor fog, ha 94% meglesz.
A panaszreklamációs levélben azt írják, hogy azért nem volt folyósítás, mert nem mutattuk be a számlákat. Ez tényleg nem történt meg, mert az ügyintéző és a helpdesk azt mondta, hogy hiába viszem be, mert ott a levélben is, hogy az önerő felhasználása után folyósít. Az pedig a 94% készültéség után lesz.
Jelenleg ott tartunk, hogy a kifestetlen házba át kell költözni a gyerekekkel (fűtés és melegvíz is van, és elég jól szigetelt az épület), mert ha az albérletet fizetjük, nem marad pénz, amit a házra költhetnénk, miközben a támogatott összeg 82%-ának megfelelő pénzel (ami a kormányrendelet szerint járna) megfelelő állapotú lennek a házikó.
Egyébként volna állami támogatású forinthitel is, de 14% a THM. Ezt inkább nem vennénk igénybe. A szerződés alján ott volt, hogy 30 napig még igénybe vehető a „kedvező” forinthitel.
Elég érdekes a helyzet, mert ha az embernek nincs megfelelő jövedelme és 1 éven belül nem lesz 100% az épület nem kapja meg a pénzt. Az ingatlanon már ott a jelzálogbejegyzés, csak a pénz nincs sehol. A lakásépítési támogatatással és a jövedelmünkkel simán elérhető a 100%.
Az OTP-vel beszélni elég szélmalomharcnak tűnik, mert az ügyintézők nem ismerik az ügymenetet. Van egy központi helpdesk, és mindent ott mondanak meg nekik. Volt olyan, hogy azzal jöttek, hogy nem jár támogatás, mert az eladott ingatlan összegét nem forgatjuk be az új házba. Mert szinte az üres telek beszerzési árát nem számolhatjuk hozzá. Olyan igazolást akart kérni, ami a megelőlegezett szocpolra jár. A legszebb az volt, amikor megkérdezte, hogy miért hozzá jöttünk az igényünkkel. A helpdesk elég felkészült és ott tényleg a kormányrendeletnek megfelelő utasítások voltak a fióknak. Kivéve a folyósítást. Egyébként az OTP jelölte ki a fiókot, a saját településünkön adtuk be, de 25km-el arrébb jelölte ki ahol szerződhetünk.
A panaszunkra válaszoló ügyintézőt, pedig nem lehet felhívni. A PSZÁF kb. 4-5 hónapos eljárásról beszélt, addig meg nem lehet várni.A kormányrendelet elvileg tiltja, hogy ha valaki nem vesz igénye hitelt, ne folyósítson a bank. Amikor a fiókban voltunk, de a panaszbejelentésre se adtak választ a kormányrendelet mely pontjára hivatkozva, nem folyósít. Mert nincs ilyen pont. A panaszra küldött levelükbe a saját szerződésükre hivatkozik. Meg, hogy az önerő felhasználása. De az önerő fogalmát nem írják le. A levélben a 94%-ról sincs szó, azt csak a telefonos ügyintéző és a fiókban mondják.
Gyanítom, hogy lesz itt is egy kiskapu, ami miatt ezt meg lehet tenni. Laktam sokkal rosszabb körülmények között, a gyerekek meg majd megszokják ezt az átmeneti állapotot. Szépen lassan megcsináljuk a többit. A hitelt meg kenjék a hajukra! Bár az még érdekes lehet, ha önerőből így elérjük a 100%-ot akkor vajon jár a pénz? Mert ott nem fogják vizsgálni, hogy a családtól van a kölcsön vagy saját volt.
Az utolsó 100 komment: