Egy gépkocsi még régebbi típus és használt állapot esetén is többszázezer forintos tétel, vagyis egy kiflivételhez képest körültekintőbb vásárlást és szakmai segítséget igényel. Egyáltalán nem érdemes megspórolni a szervizes kört és az előzetes netes tájékozódást. És nem csak a gépjárművek ára és kiflinél összetettett működése, hanem az ügyeskedő kereskedők miatt sem.
Kedves Homár!
Saját történetemet szeretném megosztani veletek, hátha kapok valami használható tanácsot.
2019.01.10-én vásároltam egy Mazda 6 típusú használt autót a Briston Car Kft-től (1181.Bp.Üllői út 357). Az autó kb.200 km megtétele után megállt. Szerelőnél kiderült hogy egyéb hibáin kívül az autó alja teljesen szét van rohadva, purhabbal van kifújva. Erről a vásárlás előtt nem tájékoztattak. Az autó jelen állapotában alkalmatlan közlekedésre, és az idén lejáró műszaki vizsgán való megfelelésre.
Jeleztem a kereskedésnek hogy el szeretnék állni a vásárlástól. Azt a választ kaptam hogy az autó náluk csak bizományban volt, nem ők az eladók, őket semmilyen felelősség nem terheli. Jelzem az adásvételi szerződésen a kft van feltüntetve eladóként.Több e-mailt váltottunk, az egyikben elismerték hogy nem tájékoztattak az autó hibáiról.
A Ptk. 6:159. § (2) bekezdése rendelkezése alapján nekem jogom van az elálláshoz,de a kereskedő ettől elzárkózik. A szerelő szerint az autó javítása jóval többe kerülne mint az autó értéke/vételára. Az a kérdésem hogy tudnám érvényesíteni az elálláshoz való jogomat.
Tisztelettel:
Falta Richárd Gyula
Csatolom az adásvételi szerződést és a járási hivatal állásfoglalását.
Kedves Homár olvasó!
Amennyiben a szerződésben az autókereskedő cég szerepel eladóként, akkor nem mentesülhet a szavatossági kötelezettsége alól. Bármi is hangzott el, főszabály szerint a kereskedő felel minden olyan hibáért, ami (vagy aminek a közvetlen oka) megvolt a vásárlás pillanatában, és arról a vevőt nem tájékoztatta, a vevő pedig kellő gondosság ellenére sem vehette észre a hibát. Az erre vonatkozó felelősség szerződéses kizárása semmis!
Ha kiderül, hogy hibás az autó, azt haladéktalanul dokumentálni kell. Legjobb, ha egy – a felektől független – szakszervizben részletesen átvizsgáltatjuk, és írásba foglaltatjuk a hibákat, illetve árajánlatot kérünk a javításra. A hibá(ka)t és a szavatossági igényt a felfedezésétől számított lehető legrövidebb időn belül írásban (is) közöljük a kereskedővel. Használt autó vásárlása esetén minimum egy év kellékszavatossági idő áll rendelkezésünkre, hogy az esetleges rejtett hibákat felfedezzük és haladéktalanul közöljük a kereskedővel. A szavatossági idő első hat hónapjában a jótálláshoz hasonló a jogi helyzet. A kereskedő hiba esetén csak akkor mentesülhet a szavatossági kötelezettsége alól, ha független szakvéleménnyel kimenti magát, tehát kétséget kizáróan bizonyítani tudja, hogy a hiba (vagy a hiba oka) nem volt meg a vásárláskor, illetve azt a vevő rendeltetésellenes használata okozta.
Ha az eladó valóban elismerte írásban, hogy a vásárláskor nem tájékoztatott az autó fennálló, lényeges hibájáról (rohadás), akkor a felelősség alól mentesülni nem tud.
Szavatossági jogaid sorrendje (melytől eltérni csak indokolt esetben lehet):
1. javítás vagy csere (ez utóbbi használt autó vásárlásnál nem opció)
2. árleszállítás, javíttatás a kötelezett költségén, illetve elállás
Az eladó elsősorban javítani köteles, melyet a vevőnek alap esetben el kell fogadnia. Akkor állhat el a szerződéstől, ha az eladó a kijavítást nem vállalta, vagy azt megfelelő határidőn belül és a vevő érdekeit kímélve nem tudta elvégezni, illetve ha a vevő kijavításhoz fűződő érdeke megszűnt. Az érdekmúlás bizonyítása a vevőt terheli.A vásárlástól számított első hat hónapban a vevő perbeli pozíciója igen kedvező, így ilyenkor ajánlott a kereskedő elzárkózása esetén haladéktalanul pert indítani. Az első hat hónap letelte után a perindítást megelőzően célszerű a békéltető testület eljárását kezdeményezni, hiszen ingyenes, mediáción alapuló megegyezést tesz lehetővé.
Általános tanács:
Használt autó vásárlás előtt ne akarjunk spórolni az autó alapos átvizsgálásán! Nem elég csak körbejárni az autót, és esetleg elmenni vele egy pár perces próbaútra, ahol sokszor még azt sem teszik lehetővé, hogy mi vezessünk. Kérjük az eladót, hogy biztosítsa annak lehetőségét, hogy saját költségünkre egy általunk választott szervizben komolyabban átvizsgálják az autót. Amennyiben ehhez nem akar hozzájárulni az eladó, inkább álljunk odébb, és keressünk másik autót!
Felhasznált jogszabály: 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről
Az utolsó 100 komment: