Valódi tenyérizzasztó történet, ami talán egy bonyolult családi viszonynak köszönhetően mára egymilliós tartozássá duzzadt. Mit tehetünk, ha valaki a nevünkben aláír, majd nem fizeti a számlákat?
Kedves Homár!
Úgy látszik olyan világot élünk, ahol simán bárki nevére Tigázos számlát írathatunk rá adóssággal egyetemben, még a személyi igazolványának a száma sem szükségeltetik mindehhez; ergo: elég könnyen bajba sodorhatunk bárkit, akinek kint van mondjuk a Facebookon a születési dátuma. Utána persze csak akkor értesülünk a nem általunk létrehozott tartozásról, amikor már a behajtó cég kopogtat az ajtónkon... de ilyenkor már réges-régen késő, hiszen sem a rendőrséget, sem a behajtó céget, sem pedig a Tigázt hiába keressük jogorvoslatért.
De kezdjük is csak a legelején. 2013-ban édesanyám egy véletlen elszólása révén értesültem arról, hogy a nevemen egy tetemes Tigázos tartozás van. Ez az összeg több, mint 800 ezer Ft. Annyit leszögeznék, hogy ekkorra már édesanyámmal alaposan megromlott a viszonyunk, többek között az ilyen és ehhez hasonló dolgok miatt. Arra azonban álmomban nem gondoltam volna, hogy ilyen patthelyzetbe kerülök.
Szinte azonnal besétáltam egy Tigázos ügyfélszolgálatra, ahol megerősítették, hogy ezen tartozás ténylegesen az én nevem alatt szerepel, holott soha, semmilyen papírt nem írtam alá ezzel kapcsolatban. Az ügyintéző hölgy fénymásolatban kiadta nekem a "Lemondó nyilatkozatot", az "Általános közüzemi szerződést" és az "Egyeztetés fogyasztási helyen történő változás miatt"-i okirat dokumentumot. Meglepődve láttam, hogy a nevem és a születési dátumom ugyan szerepel ezeken a dokumentumokon, azonban nincs személyi igazolványszám sehol, és az aláírás a papírokon sem tőlem származik. Bár hasonló az aláírás, de bizonyosan nem az enyém.Elsőre úgy gondoltam, hogy semmi baj, hiszen érvénytelen a szerződés ha nincs személyi igazolványszám rajta, plusz nyilatkozom a Tigáznak, hogy nem az én aláírásom szerepel rajta. De sajnos ennek ellenére az ügyfélszolgálaton csak annyit tudtak javasolni, hogy menjek be a rendőrségre és tegyek feljelentést, mert ők nem tudnak ebben nekem segíteni (hozzáteszem az emailes panaszlevelemre soha nem válaszoltak, csak egy visszaigazoló emailt kaptam, hogy a rendszerük fogadta a levelemet, de aztán semmi válasz soha többet). Be is mentem a rendőrségre, ahol felvették a feljelentésemet, aztán talán néhány hónap múlva érkezett egy levél, amelyben a cselekmény elévülésére hivatkozva lezárták a nyomozást. Ott azt javasolták, hogy az EOS-nál hivatkozzak az elévülésre (mivelhogy addigra az EOS felszólító leveleket kezdett küldözgetni nekem). Már 2014-et írtunk, és fel is kerestem személyesen az EOS-t, akik elutasították azon kérésemet, hogy töröljék az adataimat és a tartozást a rendszerükből. Az EOS a válaszlevelében így fogalmazott:
"Tájékoztatjuk, hogy Társaságunk mindaddig, amíg jogerős hatósági határozat nem születik arra vonatkozóan, hogy a közüzemi szerződést minden kétséget kizárólag nem Ön kötötte, illetve az aláírás a szerződésen nem Öntől származik, a fenti ügyiratszámokon nyilvántartott követeléseket továbbra is jogos követelésekként tartja nyilván."
Ezzel egyidőben ugye elkezdtek postai úton felszólító leveleket küldözgetni, hogy egyenlítsem ki a (nemlétező) tartozásomat. 2015-ben járunk és az EOS addigra csak 11(!) db felszólítást küldött nekem, mire megintcsak panasszal éltem az irányukba, amit megintcsak elutasítottak a fentihez hasonló szöveggel. Próbáltam több helyen is érdeklődni, hogy mit is tehetek ezügyben, de mivel sehol sem tudtak segíteni, ezért tanácstalanságomban inkább jegeltem a dolgot.
Aztán 2017 év végére az EOS-os felszólító leveleket felváltotta egy MOKK-os levél, amelyre válaszlevélben szintúgy hivatkoztam a fentebbi okokra, hogy miért is nem tartom jogszerűnek a követelést, ecetera ecetera... Bő egy fél év eltelt és megint egy a MOKK-os levél fogadott a postaládámban 2018. augusztusa környékén. Az egyik ismerősöm említette, hogy mostantól szinte semmi esélyem arra, hogy ebből az adósságból kikerüljek és tisztázzam magam, de remélem talán még van kiút ebből, mert nem szeretném más, azóta 1 milliósra duzzadó tartozását rendezni.Kérdezem ezek után, hogy van lehetőségem kimászni ebből a patthelyzetből? Vagy ilyen könnyen bárkit adósságba lehet verni minimális, akár személyes iratok és aláírás nélkül is? És egyáltalán hogyan érvényes egy ilyen okirat, amelyben nem szerepel az egyik legalapvetőbb személyes adatom, a személyi igazolványszámom???
Kétségbeejtő helyzetnek tűnik, ahol senki nem segít, a tartozás meg csak egyre nő. Mit tehet itt az ember, aki nem is ügyfél?
Kedves Homár Olvasó!
A szolgáltató a megkötött közüzemi szerződés alapján a fogyasztóval szemben tudja érvényesíteni a díj megfizetése iránti igényét a vonatkozó jogszabályi rendelkezések alapján. A közüzemi szerződés létrejöttéhez a felek kölcsönös és egybehangzó akaratnyilatkozata szükséges. A fogyasztó részéről ezt a nyilatkozatot tartalmazza a megkötött írásbeli szerződés, amely annak ellenkezőjének a bizonyításáig tanúsítja az abban meghatározott adatokat. Ha a fogyasztó helyett más írja alá a szerződést, akkor nincs kölcsönös és egybehangzó akaratnyilatkozat, így a közüzemi szerződés a felek között nem jött létre.A létre nem jött szerződés alapján a szolgáltató igénye nem jogszerű a szerződésben szerepelő fogyasztóval szemben.
Ezt meghaladóan pedig a fogyasztó helyett aláíró személy büntetőjogi felelőssége is felmerül az esettel kapcsolatban. A büntethetőségnek is van azonban elévülési ideje. Ez azt jelenti, hogy az elkövetőnek a büntetőjogi felelőssége a törvényben meghatározott idő elteltét követően már nem állapítható meg, az ellene indult büntetőeljárást pedig meg kell szüntetni. Az ügyben vélhetően ez történt és e miatt szüntette meg a nyomozó hatóság a büntetőeljárást. Egyébként a büntetőeljárás során is érvényesíthető lett volna az elkövetővel szemben az okozott kár megtérítése, polgári jogi igényként. Azt is meg kell említeni, hogy a szolgáltató díj megfizetése iránti igénye esetében is figyelembe kell venni az elévülés szabályait. A gázszolgáltató követelésének elévülési ideje jelenleg három év, a tavaly év végi jogszabály módosítás előtt két év volt. Az elévülési idő a követelés esedékességének napján kezdődik. Az elévült követelés bírósági úton történő érvényesítése kizárt, azonban ezt a körülményt sem a közjegyző a fizetési meghagyásos eljárás során, sem a bíróság hivatalból nem veszi figyelembe, erre az ellentmondásban, illetve az ellenkérelemben kifejezetten hivatkozni szükséges.
A levélben említetted, hogy az ügyben érkeztek „MOKK-os levelek”. Ez azt jelentheti, hogy az igény érvényesítésére a követeléskezelő fizetési meghagyásos eljárást indíthatott. Ha a fizetési meghagyásos eljárással szemben a törvényben meghatározott határidőben nem érkezett ellentmondás, akkor a követelés az azt megalapozó szerződés, illetve az elévülés bírósági peres eljárásban történő vizsgálata nélkül jogerőre emelkedhetett és végrehajthatóvá vált.
Ha az ügyben végrehajtási eljárás van már folyamatban, akkor egyedüli jogorvoslatként még a perújítási eljárás megindításának a lehetősége jöhet szóba, azonban ezt az eljárást csak szűk körben és a törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén teszik lehetővé a jogszabályok.
Felhasznált jogszabályok:
- 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről
- 2016. évi CXXX. törvény a polgári perrendtartásról
- 2008. évi XL. törvény a földgázellátásról
Az utolsó 100 komment: