A BKK válaszolt a sajtóból érkező újabb össztűzre, amit azután kapott, hogy 5 órán át fogdában tartottak egy nyugdíjast, akinek nem volt beírva az igazolványszám a bérletében:
A Tékozló Homár blogon megjelent „Itt az idő megfékezni az ellenőröket!” című poszt kapcsán a Budapesti Közlekedési Központ az alábbi tájékoztatást adja.
A Budapesti Közlekedési Központ a lehető leghatározottabban visszautasítja a poszt szerzője által levont következtetéseket. Ugyanis azért, mert valaki egy kedvezményre jogosultnak tartja magát, ha nem tudja hitelt érdemlően igazolni a kedvezményre való jogosultságát, és a kedvezményt igénybe veszi, akkor az érvényes szabályok szerint érvényes menetjegy, bérlet, vagy utazásra jogosító okmány nélkülinek, azaz köznyelvi megfogalmazásban bliccelőnek kell tekinteni. Ebben az esetben pedig a BKK-nak az érvényben lévő szabályok szerint pótdíjazási eljárást kell kezdeményezni vele szemben. A BKK munkatársának nincs lehetősége mérlegelni, hogy az ilyen utas jó vagy rosszhiszemű módon járt el, az ellenőrzés során csak az utazásra, illetve a kedvezmények igénybevételére való jogosultságot tudjuk megállapítani.Mindazonáltal, ha az utas nem tudja igazolni a személyazonosságát a hatóság – jelen esetben a közterület-felügyelők, illetve a rendőrség – képviselői számára, ellene a törvényben meghatározott intézkedéseket tehetik meg, többek között a rendőrök előállíthatják a személyazonosságának megállapítása céljából.
Mindezek mellett pedig figyelmükbe ajánljuk a Budapesti Közlekedési Központ állásfoglalását a témában, amelyet honlapunkon is megtalálhatnak az alábbi címen.
Kérjük, hogy a fentieket szíveskedjenek a Tékozló Homár oldalán megjelentetni. Egyben kérjük, hogy a BKK-t bűnszervezetként leíró, a BKK-t ezzel vádló részt szíveskedjenek mihamarabb törölni, ellenkező esetben a szükséges jogi lépéseket kénytelen lesz társaságunk megtenni.
Üdvözlettel,
Budapesti Közlekedési Központ
Sajtókommunikációs Iroda
A Homár pedig vette a fáradtságot átmentette ide az igazi válaszukat, mi alapján rabosították a nyugdíjast:
A médiahírekre reagálva közöljük, hogy 2013. október 4-én, 9:10-kor a 62A villamoson a BKK jegyellenőrének kérésére egy hölgy olyan bérletet mutatott fel, amely több szempontból sem jogosította őt utazásra. Egyrészt a nyugdíjas-bérletszelvényen nem szerepelt a bérletigazolvány száma, másrészt a nyugdíjas-bérletigazolvány érvényessége – mely alapfeltétele a nyugdíjas-értékszelvény megvásárlásának – már hónapokkal ezelőtt lejárt. 2012. március 2-a óta ugyanis új formátumú, a hamisítást lehetetlenné tevő igazolványokat állítunk ki. A régi igazolványok cseréjére a BKK egy év türelmi időt adott, mely 2013. április 1-jén lejárt. A hölgy által bemutatott régebbi igazolvány egy rászegecselt fényképet tartalmazott, amelyet mechanikus úton könnyen eltávolíthattak és kicserélhettek. [...]
A villamoson ellenőrzött hölgy a jegyellenőr kérésére nem tudta igazolni, hogy jogosult a kedvezményes utazásra, amelyhez a 44/2012. (III. 20.) kormányrendelet alapján az „Ellátottak utazási utalványa” szükséges. Az ellenőrzésben részt vevő közterület-felügyelők ezért megkérték a hölgyet, hogy a pótdíjazási eljárás megkezdéséhez adja át részükre a személyazonosságát igazoló iratot, amelyet sajnos a hölgy – arra való hivatkozással, hogy nincs nála – nem teljesített. A BKK Üzletszabályzatának megfelelően ezért a következő megállóhelyen felkérték az utast, hogy társaságukban hagyja el a járművet, és várja meg velük az időközben a felügyelők által helyszínre kért rendőrségi járőrt, aki a továbbiakban jogosult a megkezdett hatósági intézkedés befejezésére.
Az iratok keresése közben a hölgy táskájából még egy érvénytelen, szintén fényképcseregyanús és az alsó részén hiányos bérletigazolványt vett elő. A már átadott bérletigazolványt közben alaposan megvizsgálta a jegyellenőr, aki ekkor vette észre, hogy a fénykép bal alsó sarkáról hiányzik a korábban az igazolványt kiállító BKV háromszög alakú bélyegzőjének lenyomata. Tekintettel arra, hogy az átadott dokumentummal kapcsolatban visszaélés gyanúja merült fel, a közterület-felügyelők a helyszínre érkező rendőröket tájékoztatták erről a körülményről. Az ügy tisztázása érdekében a rendőrök bevitték a hölgyet, a rendőrségi intézkedést kezdeményező közterület-felügyelőt és a jegyellenőrt pedig megkérték, hogy tartsanak velük a XIV. kerületi Rendőrkapitányságra.
A sajtóban megjelentekkel ellentétben a Budapesti Közlekedési Központ nem kapott hivatalos tájékoztatást arról, miszerint nem történt hamisítás, ez ügyben a rendőrség ad bővebb felvilágosítást.
Az utolsó 100 komment: