Percek óta azon töprengek, hogy hogyan készülhetett Kiskunmajsán a Jonathermál fürdő árlistája. Marika néni a pénztárban aggódott, hogy kinek adhat családi jegyet, a vezetőség meg azt találta legegyszerűbb megoldásnak, ha az Alkotmánnyal összhangban szórakoznak a fürdőgatyás népek? Vagy eleve hiperkonzervatív a vezetés? Ennek mondjuk ellent mond a szaunaszigetet kéjes fetrengéssel népszerűsítő két hölgy képe az oldalukon. Esetleg valamikor a múltban meleg párok náluk próbálták megdönteni A legtöbb szivárvány színű törölköző egy helyen Guiness rekordot, amit rosszul viselt Kiskunmajsa? Vagy hogy sikerült vajon azt a legbigottabb KDNP-seket megszégyenítő kitételt hozzábiggyeszteni a családi jegy vásárlásához, ami miatt 2 nagyszülő 3 gyerekkel nem minősül családnak? A honlapja szerint a Jonathermál tavaly az Év fürdője versenyben Bács-Kiskun megyei nyertes lett, Feltörekvő kategóriában pedig 3. Hát van még hova feltörekedni.
Egészen spéci családi belépő
Ha egy hete kérdeznek, hogy a kiskunmajsai Jonathermál esélyes-e "Az év fürdője" címre, szaporán bólogatok, mert hát rutinos - családos - látogatóként évek óta térünk vissza kisgyerekekkel, és töltünk jól sikerült heteket a fürdő szállásán, élményfürdőjében. Korrekt szolgáltatások, színvonalas medencék és strand, baráti árak, családbarát környezet - mondtam volna mostanáig...
De idén úgy alakult, hogy a szokásos egy hétre a fürdő házaiban már nem volt szabad hely, ezért a rendkívül közeli pihenőfaluban béreltünk szállást, ez viszont azzal járt, hogy nem kaphattuk meg a "saját vendégeknek" kijáró, kedvezményes fürdőbelépőket. Sebaj - gondoltam az árlista mint később kiderült, nem eléggé alapos áttanulmányozása után -, a "családi belépő" csak kevéssel lesz drágább. Ami azért két nagyszülő és három gyerek esetén nem mindegy.
De azután az első, hideg vizes zuhanyt már a megérkezés napján megkaptam a pénztárban, ahol rögvest kiderült, hogy mint nagyszülők, három, vér szerinti unokával, nem felelünk meg a fürdő nem túl kiterjesztő "család" fogalmának, ami (a külön kifüggesztett tábla és valóban, az internetes közlés szerint is) így szól:
A családi jegy jogosultja: 2 felnőtt (férfi és nő, akik házastársak, vagy élettársak) + 1 gyermek (aki a házastársak, élettársak kapcsolatából származik).
...Javukra szóljon, további, e kapcsolatból származó gyermekek is hozzácsaphatók a jegyhez, szintén kedvezményes áron.
Nos, erre nagyszülőként nyilván nem tudtunk gombot varrni (megjegyzem házastársak vagyunk, mi több, mindhárom gyermek - másodíziglen - a kapcsolatunkból származik), a pénztáron kívül a fürdő recepcióján is közölték: a "családi jegy" az nekünk nem jár! Képzeljük el - mondták - még az is előfordult, hogy két nő akart egy gyerekkel családi jegyet venni, azt állítva, hogy ők együtt nevelik azt... Hát azért mindent, azt már mégsem!...
Az persze csak egy dolog, hogy amikor a többgenerációs családok fájó eltűnéséről és hiányáról jelennek meg értekezések, mennyire időszerű a nagyszülőket kiretusálni a családi fotóról, adódnak egyéb problémák is!
- Mit tegyen például az a "férfi és nő", akik mondjuk házasok, de egyelőre még csak egyiküknek a korábbi házasságából hozott gyermekét nevelik?
- Vagy mi legyen az örökbefogadó párokkal és a nem a "kapcsolatukból származó" gyerekkel?
- Mi jár az akár több gyermekét is egyedül nevelő anyának vagy apának, ha családi jegyet kér? Meg kell fizetnie a hiányzó szülő belépőjét is, vagy egyáltalán nem kaphat kedvezményt, hiszen nem felel meg a leírtaknak?
- Mit kapnak azok, akiknek gyermeke mesterséges megtermékenyítéssel fogant?
- Mit mondanak annak, aki esetleg elhalt testvére gyerekét neveli?
- És egyébként igen, ha egyszer eljut ez az ország odáig, hogy meleg párok is nevelhetnek gyermeket (mert hát nem, mai tudásunk szerint az nem lesz ettől "buzi"), velük mi lesz?
(Olyan apróságokról már nem is beszélek, hogy vajon a nagybácsi, nagynéni, aki elhozza strandolni apró véreit, miért nem egy "család" velük?)És ugyan, hányan láttak már a kiskunmajsai élményfürdő bejáratánál személyi igazolványt, házasságlevelet, netán lakcímkártyát, no meg persze születési anyakönyvi kivonatot tanulmányozó jegypénztárost? Vajon ha Tatár Bifsztek, Cukros Eperke - akik épp csak futnak egymással - és a környékükön lakó, Eperkével laza rokoni kapcsolatban álló Kajla Samu, Sári és Soma családi jegyet váltanak, ellenőrzi őket valaki? Tudja valaki ellenőrizni őket? Rákényszerítheti őket valaki is arra, hogy személyi okmányokkal járjanak strandolni? No és egyáltalán - józan számítás szerint - hányszor fordulhat elő az, hogy alkalmi ismerős párok azért verbuválnak maguknak gyermek kísérőt vagy kísérőket, hogy kedvezményes belépőhöz jussanak?...
Jómagam persze a hatodik X-et taposva, hasonló korú feleségemmel az oldalamon, megnyerő arcom, behízelgő hangom és modorom, valamint minden megmaradtnak tekinthető előnyös testi adottságom ellenére sem tudtam volna eladni, hogy igen, a társaságunkban lévő 6-10-12 éves ifjak az aktuális gyermekeink, így aztán kísérletet sem tehettünk arra, amit Bifsztek és Eperke fütyörészve megtehet - ha akar. Mi megvettük a nekünk járót, a nem családit.
Megnéztem azért kíváncsiságból, nos, ezt a "családi" akadályt megugrotta például a Budapesti Állatkert vagy a MÁV is, mindkét helyen a gyermekekkel utazó/látogató felnőtt kísérőkről esik csak szó a kedvezményeknél, nem taglalva a kapcsolatok milyenségét. A MÁV nyilván ezért is van állandóan csődközeli helyzetben, az Állatkert virágzására még nem találtam magyarázatot. Egyébként biztosan egy csomó más helyen is belefér még a nagyszülő is a családtag fogalmába, egyszer talán a kiskunmajsai Jonathermál is talál valami emberibb kategória- meghatározást a jelenleginél.
Na, akkor esetleg még az év fürdője is lehet majd.
(Ferenc)
UPDATE
Kedves Ferenc!
Megértjük a felháborodást, hiszen a törvény rendelkezése alapján az unoka és a nagyszülő egymásnak közeli hozzátartozói és köznapi értelemben természetesen a család részét képezik. Ettől függetlenül a fürdő üzemeltetője jogosult saját maga eldönteni, hogy a belépőket milyen áron kínálja, biztosít-e esetlegesen kedvezményes jegyeket. Azt is jogosult meghatározni, hogy az adott kedvezményt milyen feltételek mentén biztosítja, ahogyan ez jelen esetben is megtörtént.
Más kérdés, hogy a kedvezményre való jogosultságot milyen módon lehetséges ellenőrizni, esetleg ehhez milyen okiratok bemutatását teszi kötelezővé. A cég honlapját áttekintve megállapítható, hogy pl. a nagycsaládos bérlet kiváltásához a nagycsaládos egyesület igazolását kell bemutatnia az igénylőnek.
A családi kedvezmény igénybevételének jogossága pl. a személyi igazolvány vagy a lakcímkártya felmutatásával ellenőrizhető. A cég üzletpolitikájának függvénye, hogy ezt minden esetben ellenőrzi vagy csak szúrópróbaszerűen, illetve ha a kedvezmény igénybevételének jogszerűségével kapcsolatban kétsége merül fel.
A hasonló esetek elkerülése érdekében célszerű interneten előzetesen utána nézni mik a családi jegy igénybevételének feltételei.
UPDATE
Jött egy levél a Szegedi LMBT Közösségtől, amiben remek híreket kaptunk:
Kedves Tékozló Homár!
Az interneten találtuk a következő cikket: Kereszténydemokraták vezetik a kiskunmajsai strandot?
Mivel a fürdő korlátozása a családi jeggyel kapcsolatban a gyermeket nevelő azonos nemű párokat hátrányosan megkülönböztette, ezért július 30-án levelet írtunk a fürdőnek (csatolva), amiben tájékoztattuk a jogsértés tényéről, és kértük, hogy igazítsa az árlistát és a kedvezményeket a hatályos jogszabályokhoz. Ezt kérésünkre azonnal megtették, a honlapjukonátírták a családi belépőjegy igénylésének feltételeit – és mivel a korábbi hibájukat jóvátették, szerintünk megérdemelnek annyit, hogy ez is kapjon nyilvánosságot.
Ami viszont számunkra megdöbbentő: a Gazdasági Versenyügyi Tanácsadó Iroda – legalábbis a cikkben közzétett válaszlevél szerint – nem észlelte a jogsértést (közvetlen hátrányos megkülönböztetés). Erősen elgondolkodtató, hogy a fogyasztói kultúra és tudatosság fejlesztését magára vállaló szervezet, ahol a honlapjuk szerint „jogi és közgazdasági végzettségű, a fogyasztóvédelem területén jártas szakemberek várják az érdeklődő állampolgárokat”, csak úgy szó nélkül elmegy egy szolgáltatásnyújtás során jelentkező, több csoportot is érintő, közvetlen hátrányos megkülönböztetés mellett.
Ennyit szerettünk volna az ügyhöz hozzáfűzni, és megköszönjük, ha a probléma megszűnéséről is valamilyen formában hírt adtok.
Üdvözlettel
Szegedi LMBT Közösségért CsoportTisztelt Jonathermál Zrt.!
Több forrásból is arról értesültünk, hogy az Önök fürdőjében a gyermeket nevelő azonos nemű élettársak és bejegyzett élettársak nem vásárolhatnak családi jegyet. Az Önök honlapját felkeresve, erről magunk is meggyőződtünk, mivel a családi jegyhez az alábbi magyarázatot találtuk:
„A családi jegy jogosultja: 2 felnőtt (férfi és nő, akik házastársak, vagy élettársak) + 1 gyermek (aki a házastársak, élettársak kapcsolatából származik).”Tájékoztatjuk Önöket, hogy a családi jegy árusításának jelenlegi gyakorlata – a 2003. évi CXXV. törvény 8. § értelmében – több ponton is sérti az egyenlő bánásmód követelményét, mivel az hátrányosan megkülönbözteti
- azokat a különböző nemű élettársakat, házastársakat, akiknek a gyermekük nem a saját kapcsolatukból származik;
- azokat az azonos nemű élettársakat, bejegyzett élettársakat, akik gyermeket nevelnek.Ez a gyakorlat – a 2003. évi CXXV. törvény 8. § szerint – mindkét csoport esetében közvetlen hátrányos megkülönböztetésnek minősül, ezért kérjük Önöket, hogy az árlistát és a kedvezmények rendszerét mielőbb igazítsák a hatályos jogszabályokhoz.
Együttműködésüket előre is köszönjük!
Üdvözlettel
Szegedi LMBT Közösségért Csoport
Az utolsó 100 komment: