Tamás ha minden igaz egy elég hajmeresztő csúsztatást talált a CIB lakáshitel kamatainak számolásakor. Lehetséges lenne, hogy a bank 360 napra hirdeti ki az éves kamatlábat, amit aztán napra bontva felszoroz 365-tel?
Most a CIB Bank verte ki nálam a biztosítékot egész pontosan az, ahogy a lakáshitelem kamatát számolják. Mivel pénzügyes arc vagyok, gondoltam megnézem már, hogyan megy náluk a hitelkalkuláció. Mivel a fiókban egyszer azt láttam, hogy egy elég rusnya DOS-os felületű szoftvert használnak, kétségeim voltak, hogy ez tuti-e. Elővettem a tavalyi értesítőt a még meglévő tőketartozásomról, a hivatalos éves kamatról és az elmúlt 12 havi bankkivonatot arról, hogy mikor mennyit fizettem. Excelbve bepötyögtem és kiszámoltam, hogy minden részletnél mekkora kamatot kellett volna fizetnem és mekkora maradék tőke maradt. Fél óra után kész voltam, de az általam használt képlettel csak nem az jött ki, mint amit valóban fizettem. Aztán rájöttem a trükkre.
A bank úgy számolja a kamatot, hogy az éves kamatlábat (nálam 5,99% volt a hirdetmény szerint) elosztja 360 nappal, majd ezt felszorozza a még fennálló hitellel és a valós napokkal. Ez elsőre nem tűnik rossznak, de a trükk ott van, hogy egy évben természetesen nem 360 nap van, hanem 365. Így a 365 nap alatt valójában nem 5.99% kamatot fizetsz, hanem 5 napnyival többet, 6.07%-ot. (5.99% osztva 360 nappal szorozva 365 tényleges naptári nappal.)
Ez nekem kb éves szinten 4500 Ft-ot jelent, ami nem sok, de ha ezt 100.000 hitellel játszod el, akkor már százmilliós nagyságrendű....
Ma voltam panaszkodni a fiókban, ahol azt mondták, hogy ez biztosan jó, mert jogászok (!) találták ki. Azért kértem, hogy vizsgálják ki, most várom a választ. Kiváncsi vagyok, mit írnak, majd neked is megírom. Arra is kiványcsi vagyok, hogy a PSZÁF és a GVH mit szól majd, ha oda is beadom a kis panaszom. Addig is javaslom a CIB-es hiteles kollégáknak, hogy ők is kérdezzenek rá. Talán sok lúd disznót győz...
Az utolsó 100 komment: