Múlt héten már volt egy posztunk, amit kiakadt ügyfél helyett egy ügyfélszolgálatos írt hasznos tanácsokkal a köz javára. Ezúttal egy korábban Ferihegy legnagyobb földi kiszolgáló cégénél check-in agentként dolgozó ("ő az a hülye, akivel üvöltözhetnek az utasok poggyászfeladásnál/
Kedves Homár olvasók!
Mivel itt az ideje annak, hogy megint mindenki elmenjen nyaralni, ezért megosztanék néhány megfontolandó tényt a repüléssel kapcsolatban, főként low-cost téren. Az index egyik cikke miatt jutott eszembe ez egyébként, hátha néhány embert megóvhatok a fölösleges dühkitöréstől. Nem fog tetszeni amiket leírok, viszont ezek a dolgok így néznek ki érdemes ezt tudomásul venni. Dolgoztam is a reptéren és utaztam is repülővel. Szóval, pontokba szedve:
0.: Szeretném, ha realizálná mindenki a saját érdekében, hogy a repülés egy marhára veszélyes dolog. Apró hibák is emberéletekbe kerülhetnek könnyedén és minden ott dolgozó elsősorban azért dolgozik, hogy az utazás biztonságos legyen, a kényelem másodlagos. Ha nem is átlátható minden szabály, a legtöbb azért van, hogy az utasok biztonságban utazhassanak.
Pl. súlylimit... Ki van számolva, hogy hány utas érkezik, milyen neműek, ahhoz van társítva egy átlagsúly, így a csomagok súlyával előre számolva töltik fel a repülőt üzemanyaggal, a szerint rakodják be a csomagokat, hogy a gép ki legyen egyensúlyozva, néha ugyanezért ültetnek át utasokat. Sajnos ott már nincs idő arra, hogy az utasokkal a miérteket is közöljék, így úgy festhet, hogy csak dobálják ide-oda őket, általában sajnos tényleg nincs 5 perc arra, hogy elmondják mi miért történt. Nem azért, mert nem akarnak időt szánni rá, hanem mert egy beosztásban az is ki van számolva, hogy egyik kaputól a másikig mennyi idő odaérni egy dolgozónak és 5 percet általában levesznek belőle, hogy siessenek.
Továbbá: Pénze senkinek sem az utasból van, még annak a szerencsétlen check-in-esnek sem, aki kénytelen ott dolgozni. Pénze mindenkinek a cargo-ból van és a nagyon ostoba utasokból, akik nem tudnak olvasni. Tisztelet a kivételnek. Szóval, pláne egy low cost járaton igazából naívságra vall elvárni a szó szerinti kiszolgálást, seggkinyalást. Ott is pénzért dolgoznak az emberek, nem az utasszeretetükért. (De, azért is, ez egy gyönyörű munka tud lenne, de szörnyen nehéz is egyben. Igen, lehet mondani, hogy aki nem bírja, ne csinálja, a fluktuáció egyébként valóban nagy, rengetegen hagyják ott a repteret.)
Még valami: a reptéren dolgozók nem hülyék; Sokuknak akár több diplomája is van, esetenként esti/levelező mellett dolgoznak itt. Fölösleges megpróbálni hülyére venni a másikat. Ha valamiért sikerül, akkor az nagy eséllyel azért van, mert már épp a 12-13-14. óráját tölti ott az adott munkavállaló, vagy épp jószívű volt és direkt nem vett észre valamit.
1.: Érj ki 2 órával indulás előtt. Nem szopatásból írják ezt, hanem azért, mert mondjuk 45 perc ha csomagot adsz fel, mert már csak a sor végére értél oda (esetleg pecsétet kell szerezned, mert olyan helyre mész, ahova vízum kell), legyen fél óra, amíg átérsz a szekun, meg még negyed, amíg odaérsz mondjuk a B12-re (B oldal 12. kapuja) és rögtön ott van, hogy percekkel az előtt érsz oda, hogy letennének a gépről. Ne legyen kétséged: ha elkésel, baromira nem fognak megvárni. Itt olyan pénzek mozognak, amikkel átlag ember számolni sem tud. (De, tud, csak egyszerűen nem érti. Olyan, mint amikor azt mondjuk, hogy 3.000 milliárd ment el valami politikai cuccra, nagyon sok ember nem fogja fel, hogy az valójában 3 milliószor 1 millió forint (12 db. 0 a 3 után). Mérnök leszek, mindig a legrosszabbal számolok. Cikkben volt, hogy bízzák az utasra, hogyha ő negyed órával indulás előtt akar kiérni, akkor is érhesse el a gépét. Ez egy arrogáns és ostoba elvárás. A repülő nem busz, nem negyedóránként jár és nem elég annyit ellenőrizni, hogy vásárolt-e jegyet az illető. (Egyébként még az ott dolgozók se mehetnek át a fast track-en hivatalosan.)
2.: Ha van súly és méretlimit a csomagodra, ne alapozz arra, hogy mondjuk Olaszországból idefelé jövet 2 éve elengedtek többlettel, jószívűségből/lustaságból/bármiből. A magyar földi kiszolgálók elég erősen be vannak fenyítve és a kb. 120.000 HUF-os fizetésükből nem engedhetik meg maguknak, hogy a 30.000 HUF-os bónuszukat elveszítsék (ez a 120.000 Ft-ba beletartozó összeg, amit könnyedén elvehet gyakorlatilag bármilyen szabályáthágásért a munkáltató) azért, mert egy utas arra alapoz, hogy hátha majd ő megússza.
Továbbá: Ha mondjuk 1,5 kilós túlsúlyod van, pakolj ki. Felvehetsz 3-4 pulóvert is, a nyakadba kötheted a cipőt végső esetben. A check-in agent-nek meg van tiltva, hogy segítsen neked és komolyan vannak ellenőrizve, kiváltképp nyári szezonban. Nem tudhatja, hogy téged az adott légitársaság küldött-e, hogy tesztelje, mennyire tartod be a szabályait, vagy tényleg elengedhet.
3.: Ha bármi különleges igényed van: kerekesszék, oxigénpalack, vagy egy charteren szimplán az ablak mellett akarsz ülni, a barátnőddel/barátoddal, akkor is legyél ott minimum 2 órával előbb. Az ok igen egyszerű: egy charteren mindenki egymás mellett, ablak mellett akar ülni. Namármost ugye nem nagy matek, hogy ez nem lehetséges, ezért ha extra igényed van, azt úgy tudod a legkönnyebben elérni, ha időben ott vagy. Vigyetek kártyát/társast és játsszatok, ha annyira unjátok magatokat, érthető.
4.: Köszönj, legyél udvarias. Ha bármi problémád van, sokkal szívesebben fog neked segíteni az illető, ha normálisan, emberi hangon, segítséget kérve mész oda, mintha úgy teszel, hogy te vagy az utas, te fizettél és neked ezért a segged is ki kell nyalni és most épp lehetsz te a "gazdag" bunkó. Nézzünk szembe a tényekkel: amíg nem egy Qatar Forst Class jegyet vettél(~8,000 €), nem te számítasz annak a gazdag valakinek, aki annyit fizetett, hogy a seggét 5x is kinyalják. (Fun fact: A leggazdagabb utasok általában a legjólneveltebbek. Pl. Lufthansa arany/platinakártyások sokkal inkább kedvesek, mint a "most lett ezüstkártyám, egy egész vállalat gyűjtötte rá a pontokat" utas.)
5.: Enni-innivaló bevitel, duty-free holmik drágasága. Nos, enni-innivalót azért nem lehet bevinni, mert simán lehet robbanóanyag, sav, méreg, bármi. Lerágott csont, mégsem világos sok embernek... 9/11 óta ez marhára komolyan van véve. Ez van, nem lehet vele mit csinálni, különféle nemzetközi szabályozások vannak arra, hogy mit hogyan lehet. Az USA-ba még egy szál kolbászt se lehet bevinni, nem beszélve a kinder tojásról. :) A duty-free-s cuccok meg ellenőrizve vannak, elég komolyan, mint ahogy azok is, akik ezeket a holmikat szállítják. A különféle bevinni megpróbált dolgokat a IATA (Nemzetközi Légi Szállítámányozási Szövetség) szabályozza. Egyébként elképzelhető, hogy a repülőn olcsóbban kapod meg a vizet ezt/azt, de ha pl. tényleg csak egy víz kell, vigyél be egy üres palackot és tölst meg a mosdóban.
A körömvágó kisollód/ manikűrkészleted és egyebeid is szúró/vágó eszköznek minősülnek és nem, senki nem fog rá vigyázni 2-3 órán keresztül, míg a nagyid/pasid odaér, hogy átvehesse, mert te nem viheted be a tranzitba. Se helye, se energiája nincs az erre egyetlen ott dolgozónak sem. Viszont ha nem tudod senkinek odaaadni a rúd szalámit/pálinkát/bort/egyebet, amit nem vihetsz be, ne dobd ki, add oda a dolgozóknak/utasoknak/valakinek, aki elviheti feladandó csomagban, arrajáróknak, etc...
6.: Jegyek: nyomtasd ki. Nem most van itt az ideje az eco-friendly gondolkodásnak, inkább nyomtass ki egy lapot (még ha nincs is rá külön felhívva a figyelmed), minthogy ott derüljön ki, hogy az neked 60 €-dba fog kerülni, hogy megkapj egy "cetlit", mert valamit nem nyomtál végig és nem vetted fel magad a járatra, vagy ilyesmi. Gondolj a jegyre úgy, mint bizonyítékára annak, hogy ügyes voltál, sikeresen beregelted magad a járatra, rendben vagy, good to go. Egyébként a jegyen érdemes bekarikázni a dátumot, reference number-t, gate close-t. A gate close egyébként az a perc, amikor ha nem jelentél meg a kapunál, ha csak egy perccel késve is, akkor nem utazol. Ha mégis, akkor kivételes szerencséd volt, és nem alapozhatsz erre a jövőben. Jegy vásárlásánál egyébként nem érdemes a becenevekkel hülyülni, ha beleírod a beceneved is, az útleveledben meg nem szerepel, akkor nem utazhatsz, csak névcserével, ami általában plusz költség és nem 1000 HUF-os tétel.
Üdv;
N
Az utolsó 100 komment: