Az addig oké, hogy vannak szabályok a repülőtársaságoknál a csomagfeladásra, de ez a sztori azért több sebből is vérzik, ha túltekintünk az alapproblémán, mármint, hogy nagyobb volt a csomag, nem engedték fel kézipoggyászként gépre.
Kedves Blog!
Tekintettel az oldal témakörére egy negatív tapasztalatot szeretnék megosztani, mely tanulsággal szolgálhat sokak számára.
Április 28-án 6:25-kor induló Wizzair járattal repültünk Eindhovenbe. Az utolsó ellenőrzési ponton testvéremnél található, a mi tulajdonunkat képező bőröndöt elvették, hivatkozva annak nem megfelelő méretére, amely nagynak bizonyult. A kézipoggyász otthagyására kényszerültünk, amely egy szürke, kisméretű Samsonite márkájú, 40.000 Ft értékkel bíró poggyász volt. Az ellenőrző fiatalember felszólított a csomag kipakolása után annak nyitott állapotban való félretételére. Ki kellett venni a holmit belőle és otthagyni nyitott állapotban. Ez volt a felelet arra a kérdésemre h most mit tehetünk. Tájékoztatást arra vonatkozóan, hogy a fennálló probléma orvosolható bizonyos összeg ráfizetésével, nem kaptunk!! A reptér azóta válaszolt és tagadja a dolgokat, a kolléga azt mondta ő mondta nekünk hogy fizethetünk.
Ez után a bőrönd hollétéről semmi információnk nincs, annak ellenére, hogy azonnal lett érte telefonálva. Az élettársam, a nevemben felvette a kapcsolatot a Wizz Air, illetve a reptér ügyfélszolgálatával, akik a BUDPORT-hoz irányították. Itt közölték vele, hogy ez ügyben semmit nem tehetek, hazugnak titulálták és a végén csak rá csapták a telefont!
Ha kaptunk volna tájékoztatást, kifizettem volna a pótdíjat minden probléma nélkül!
A reptér összes olyan e-mail címére küldtem megkeresést 05.03.-án az üggyel kapcsolatban, egyetlen egy csoportuktól kaptunk választ, az Utasbiztonsági vizsgálatnál elhagyott tárgyak csoportjától, hogy kérésem megvizsgálták, a keresett poggyászt a Biztonsági Ellenőrzés területén senki sem találta meg, adta le szolgálatukhoz. Tehát a bőrönd elvételét követően annak bármiféle adminisztratív rögzítése nem történt meg, ez pedig egyértelmű lopás!
Elküldtem a problémánkat leíró megkeresésem a megyeileg illetékes fogyasztóvédelmi hatóságnak, csatolva írásos formában történő levelezéseket, megkereséseket, ahonnan azt a tájékoztatást kaptuk, hogy ügyünkben nem illetékesek, polgári peres úton, saját költségünkön fordulhatunk bírósághoz.
Kétségbeejtő, hogy a Budapesti Repülőtér ezt megteheti, annak ellenére, hogy közösségi oldaluk tele van lopás vonatkozásában panaszokkal, és a mi (utasok) érdekeit gyakorlatilag nincs, aki képviselje. Lophatnak, rágalmazhatnak, nem törődve a problémákkal, mindezért pedig a károsult kell, hogy fizessen.
X
De tényleg, nem kéne a leadatott bőröndöket visszaszolgáltatni?
Kedves Homár Olvasó!
Wizz Air Hungary Kft. légi személy- és poggyász fuvarozási szabályzata részletesen meghatározza a repülőjáratra feladható, valamint a kézipoggyászra vonatkozó rendelkezéseket is. A légitársaság előírja, hogy milyen méretű, súlyú csomagokat lehet a fedélzetre felvinni és melyek azok a csomagok, amelyeket már köteles az utas feladni a repülőgép rakterében történő fuvarozás érdekében.
A szabályzat arról is rendelkezik, hogy ha a bőrönd mérete vagy súlya nem felel meg a kézipoggyász feltételeinek, akkor azt a légitársaság feladott csomagként fogja fuvarozni. Ebben az esetben az utas a felmerülő díjat köteles megfizetni. Ha ez nem történik meg, akkor a légitársaság a csomag fuvarozását megtagadhatja.
A levélben elmesélthez hasonló esetekben felmerülhet a légitársaság kártérítési felelőssége. Az igény érvényesítőjét terheli a bizonyítási kötelezettség a felmerült kár bekövetkezte, és annak összege tekintetében. Azt is az igény érvényesítőjének kell igazolnia, hogy a légitársaság a poggyász kezelése során a szabályzatának rendelkezéseit megsértette, és ezzel közvetlen összefüggésben következett be a csomag elvesztése.
A fogyasztóvédelmi hatóság tájékoztatását a jogszabályi rendelkezésekkel összhangban állónak tartjuk, a jelzett jogvitával kapcsolatban - ha a légitársasághoz címzett panasz nem vezetett eredményre – az illetékes békéltető testület eljárásának kezdeményezése javasolható. Az igényt e mellett közvetlenül a bíróságon is lehet érvényesíteni a jelzett bizonyítási kötelezettségek átgondolását követően.
Felhasznált jogszabályok:
- 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről